Bilgisayar Kullanırken Dikkat

Bilgisayar Kullanırken Dikkat

Gözlerde ağrı, kuruluk hissi, kızarıklık, bulanık görme, nesneleri çift görme gibi şikâyetlerin görüldüğü hastaların çoğu bilgisayar kullanıcısı.

Yoğun iş temposu ile birlikte bilgisayar ekranı başında kalma süresi 7-8 saati bulan kişilerde bu şikâyetler daha da sık ve şiddetli görüldüğüne değinen Yrd. Doç. Dr. Erşan, "Normalde dakikada 14-18 defa gözümüzü kırparken bilgisayar karşısına geçtiğimizde göz kapaklarımızı kırpma sayımız altı, yediye düşmektedir.

Azalan göz kırpmasıyla yeteri miktarda gözyaşı salınamamakta ve göz küresi yeteri miktarda ıslanamamaktadır. Sonuç olarak göz de belirgin şikâyetler ortaya çıkmaktadır. Büro gibi klimalı ortamlar, sıcak yaz ayları gibi gözyaşı buharlaşma hızının arttığı ve ortam neminin azaldığı durumlarda bilgisayar kullanıcılarının şikâyetleri artmaktadır.

 Bu zararlı etkileri azaltmak için çalıştığımız ortam iyice havalandırılmak, ekran başında uzun süre kalınmamalı, 45 dakika ekran karşısında kalındı ise 15 dakika süreyle daha az görsel dikkat gerektiren işle uğraşılmalı, ekran karşısında bilinçli olarak belirli aralıklarla gözlerin kırpılması alışkanlık haline getirilmelidir" dedi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...