Havuç Mu Sarımsak Mı?

Havuç Mu Sarımsak Mı?

Göz sağlığı deyince aklımıza ilk gelen havuçtur herhalde. Gözde çıkan arpacık için ise sarımsak sürmek gibi yöntemleri uygulamışızdır.

Göz sağlığı deyince aklımıza ilk gelen havuçtur herhalde. Hemen hemen hepimiz havuç ve balık tüketmenin göz sağlığı için iyi olduğunu duymuşuzdur. Gözde çıkan arpacık için ise sarımsak sürmek gibi yöntemleri uygulamışızdır. Dr. Banu Coşar, göz sağlığı için önemli olan doğru bilgileri açıkladı. Coşar, aynı zamanda halk arasında yaygınlaşmış ve doğru kabul edilen uygulamalar hakkında da bilgi verdi. Vücudun omega-3 yağ asitlerini en rahat kullandığı besinin balık olduğunu belirten Coşar; balık tüketerek göz kuruluğu ve sarı nokta gibi hastalıklardan daha kolay korunabileceğini söyledi. Gece körlüğü gibi hastalıklardan korunmak için havuç; gözaltı torbacıkları ve şişlikleri içinse salatalık tüketilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Arpacık ve şalazyon hastalıklarının sıklıkla birbirlerine karıştırıldığını söyleyen Prof. Dr. Banu Coşar, bu hastalıklar için bir uzmana danışılması gerektiğini belirtti. Coşar, arpacık tedavisi için gözlere sarımsak sürmek yerine; sarımsakla aynı bileşenlere sahip ve daha etkili olan göz damlalarının kullanılmasını tavsiye etti.

Göz Hastalıkları Uzmanı  Prof. Dr. Banu Coşar göz sağlığımıza besinlerin etkileriyle ilgili halk arasında mit haline gelmiş 8 konu ile ilgili bilgi verdi:

  • Balıktaki Omega-3 göze daha çabuk etki ediyor Balık tüketimiyle alınan omega-3 yağ asitlerinin; görmeyi tehdit eden “yaşa bağlı sarı nokta hastalığı” ve kadınlarda “göz kuruluğu” riskini azalttığını gösteren bazı veriler mevcut. Omega-3 yağ asitlerini bol içeren diğer besinler ise keten tohumu, ceviz ve koyu yeşil yapraklı sebzeler. Ancak, balıktaki omega-3’ün vücut tarafından kullanımı daha kolay oluyor. Balıkta bulunan omega-3 den faydalanmak için balığı kızartmak yerine buharda pişirerek tüketilmesinin daha faydalı olacağını belirtti.
  • Havuç, göz sinirlerine iyi gelir. Havucun gözlere faydalı olduğu ve gece görüşünü artırdığı yönünde yaygın bir inanç vardır. Gerçekten de havucun içindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina tabakasında ışığı algılayan hücreler için gereklidir. Bu ışık algılayıcılar, ciddi A vitamini eksikliğinde fonksiyonlarını yerine getiremez ve gece körlüğü oluşur. Beta-karoten kaynağı olan havucu mutlaka tüketmek gerekiyor. Yarıca havuç içerisinde bulunan bileşikler kanserden korunmak için de önemlidir.
  • Badem yağı kirpikleri uzatmaz. Badem yağı içerdiği antioksidanlar nedeniyle pek çok göz çevresi kreminin ve makyaj temizleyicinin içinde bulunur. Ancak badem yağının kirpikleri uzattığını gösteren bilimsel bir çalışma yok. Kaş ve kirpikleri beslemeye yardımcı olur.
  • Arpacık ve şalazyon (yağ kisti), göz kapağında şişlik yapan ve birbiri ile karıştırılan iki hastalıktır. Her iki hastalıkta da kirpik diplerindeki yağ bezlerinin kanal ağzı tıkanıyor. Şalazyonda sadece tıkanıklık olurken; arpacıkta tıkanıklığa ek olarak, mikrobik iltihaplanma söz konusu. Arpacığın tedavisi sıcak pansuman, antibiyotikli damla ve pomadla yapılıyor. Şalazyonda ise bu tedaviye kortizonlu damlalar da ekleniyor. Sarımsağın içindeki sülfid bileşenlerinden “alisin” inantibakteriyel etkisi biliniyor. Ancak günümüzde pek çok antibiyotikli / kortizonlu damla ve pomad varken, sarımsak sürmek tavsiye edilen bir uygulama değil.
  • Şiş gözlere salatalık! Gözaltı torbaları, göz çevresindeki yağ torbalarından kaynaklanıyor. Yaş ilerledikçe, bu yağ torbalarını geride tutan zar gevşiyor ve yağlar öne doğru gelip, iyice belirginleşiyor. Ancak kimilerinde genç yaşlarda da yapısal olarak bu yağ torbaları belirgin olabiliyor. Sabahları, göz altları daha şiş oluyor. Bunun nedeni yatarken kan dolaşımı dağılımının değişmesi ve yer çekimi etkisi ile göz çevresinde sıvı birikmesi. Salatalık, cilde uygulandığında hafif sıkılaştırıcı / büzüştürücü özellik gösteriyor. Bunun nedeni içindeki askorbik asit (C vitamini) ve kafeik asit. Salatalığın yapısının çoğunu ise su oluşturuyor. Bu da buzdolabından çıkarıldığında soğutucu etki yaratıyor. Salatalık hem içindeki su tutucu etkiyi azaltan maddeler, hem de soğuk etkisiyle göz kapaklarının üstüne konduğunda sabah şişliğini azaltıyor. Böyle bir uygulama yapmak istiyorsanız salatalık alerjiniz olmadığı sürece göz sağlığınız açısından bir sakınca yok.
  • Parlak gözler için sakın limon sıkmayın. Asla böyle bir uygulama yapmayın. Limonun gözleri parlatan bir etkisi yoktur. Aksine limonun içindeki sitrik asit ve düşük PH yüzünden gözleriniz tahriş olur.  Bu ileriye dönük tehlikeli olabilir.
  • Haftada iki porsiyon balık, fındık, sebze, meyve gözlere iyi gelir. Göz sağlığı için beslenmenizde şu basit değişiklikleri yapmanız faydalı: Omega-6 yağ asitlerinden zengin pişirme yağları yerine daha az omega-6 içeren zeytinyağını tercih edin .Bolca balık, meyve ve sebze tüketin. Doymuş yağlar ve margarinden kaçının. Kızartılmış besinlerden kaçının. Özetle, bolca yeşil yapraklı sebze, haftada iki porsiyon balık, fındık, sarı / turuncu meyve ve sebze tüketimi; vücut sağlığınız için olduğu gibi göz sağlığınız için de yararlı olacaktır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...