Katarakt Pilotlarda Daha Sık

Katarakt Pilotlarda Daha Sık

Pilotların gözlerinde, havadayken kozmik ışınlara maruz kalmaları nedeniyle katarakt görülme riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Pilotların gözlerinde, havadayken kozmik ışınlara maruz kalmaları nedeniyle katarakt görülme riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. İzlanda Üniversitesi'nde görevli bilim adamlarının, yaşları 50 ve üstü olan 455 erkek üzerinde yaptığı araştırma, katarakt görülen 79 kişiden 71'inin pilot olduğunu gösterdi.

Sonuçları Archives of Ophthalmology dergisinde yayınlanan araştırmanın yazarı Vilhjalmur Rafnsson, havayolu şirketlerinde görevli pilotların kozmik ışınlara maruz kalmasının, yaş, sigara ve güneşlenme gibi etkenlere bağlı olarak gelişen katarakta yol açan unsurlardan biri olabileceğini söyledi.

Araştırma çerçevesinde, pilotlarda katarakt görülme riskinin, diğer meslek gruplarından kişilere göre 3 kat fazla olduğu tespit edildi. Bilim adamları, astoronotlarda da katarakt görülme riskinin fazla olduğunu hatırlattı.

Katarakt, gözde normalde şeffaf olan lensin matlaşmaya başlayarak gözün önünde görme netliğini bozan bir sis perdesi oluşturur. Sis perdesi zamanla daha da yoğunlaşarak görmeyi önemli ölçüde bozar.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...