Grip Aşısı Olsak Mı Olmasak Mı?

Grip Aşısı Olsak Mı Olmasak Mı?

Soğukların başlamasıyla grip virüslerine karşı grip aşısı tarihleri de belli olurken ABD grip aşısının gerçekten gerekli olup olmadığını tartışıyor.

Meşhur Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC bu seneye kadar daha etkili dediği buruna püskürülerek uygulanan grip aşılarını (FluMist) “artık yaptırmayın” uyarısında bulundu.

Çünkü araştırmalar CDC’nin “çocukları gripten çok daha iyi koruyor” dediği aşının koruyuculuğun sadece yüzde 3 olduğunu yani pratik olarak hiçbir faydasının olmadığını ortaya koyuyordu. Zaten grip aşılarının hiçbir işe yaramadığı, dünyanın en çok grip aşısı yapılan ülkesi olan USA’nın aynı zamanda dünyanın en çok grip olan ve gripten ölenlerin de ülkesi olmasından belliydi.

Gel gelelim aşı firmaları ve CDC’nin “mutlaka aşı olun yoksa grip olur ölürsünüz” şeklindeki korkutma kampanyaları da bir taraftan devam ediyor. Amerikalılar resmen “akılsız” yerine konuyor ve medya da dalgasını geçiyor. CNN “Grip aşısı yaptırmak için biraz daha bekleyin” derken, Dallas News “İster inan ister inanma, grip aşısının tam zamanı” diyor. Grip aşılarını en güzel anlatan ifade Alabama Eyaleti Halk Sağlığı Bürosu müdürü Dr. Jim McVay’ e ait: “Buruna su fışkırtmakla grip aşısı yaptırmak temelde aynı şeydir”.

Gelelim Neticeye

Grip aşısının tam zamanı mı yoksa biraz daha beklemeli mi, hangi başkan adayı hangi görüşü savunuyor, Hillary ne diyor Trump ne diyor bilmiyorum ama etkisi olmadığı açıklanan aşıların tartışılması Amerika’ ya çok yakışıyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...