Küçük Önlemler Alın, Yazı Rahat Geçirin

Küçük Önlemler Alın, Yazı Rahat Geçirin

Farklı yerlere seyahat ederken, deniz, havuz gibi kalabalık yerlerde tatil yaparken kimi zaman birtakım hastalıklara yakalanmak mümkün olabiliyor.

Farklı yerlere seyahat ederken, deniz, havuz gibi kalabalık yerlerde tatil yaparken kimi zaman birtakım hastalıklara yakalanmak mümkün olabiliyor.

Liv Hospital Ankara İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Sindel, yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinde enfeksiyonlara, zaman farkından gelişebilecek hastalıklara ve sıcak çarpmalarına karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu. Prof. Dr. Şükrü Sindel "Yaz aylarında sık sık duş alınarak vücut ısı dengesi korunmalıdır. Bol sıvı tüketilmeli ve 12.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe çıkmamalıdır" diyor. Tatile gidilen ve konaklanan yerlerde mutlaka temiz su kullanmaya dikkat edin. Seyahat sırasında hayvanlarla temastan kaçının, nehir ve göllerde yüzmeyin. Bol sıvı tüketin. Sıvı miktarı en az 2.5 - 3 litre olmalıdır.

Vücudu terletmeyecek giyecekler tercih edin. Sentetik kumaşlardan yapılmış kıyafetleri kullanmayın. Seyahat sırasında açık renkli, bedeni sıkmayan bol kıyafetler giyin. Vücudun tuz ve mineral kaybını yiyecek ve içeceklerle giderin. Sıcak günlerde ağır ve sıcak yemeklerden uzak durun. Sıcaklarda aşırı alkol tüketilmemelidir. Saat 12:00 ile 15:00 arası güneşe çıkmayın. Dış mekanlarda vakit geçirirken mutlaka şapka ve aşırı kimyasal içermeyen, doğal güneş kremleri kullanın.

Yaz sıcaklarında sık sık duş alarak vücut ısı dengesinin korunması ve bu aylarda şeker ölçümünü düzenli bir şekilde yaptırarak kontrollerin aksatılmaması çok önemlidir.  Yaz aylarında aşırı terlemeye bağlı olarak oluşan sıvı kaybı nedeniyle sistit, böbrek iltihabı ve böbrek taşı belirtilerine daha çok rastlanır. Sıvı kaybı nedeniyle koyulaşan idrarda mikroorganizmalar daha kolay ürer. Bu nedenle herkes için bol sıvı tüketmek büyük önem taşır. Antiseptikli solüsyon, su temizleme tableti veya damlaları, yara bandı, gazlı bez, elastik bandaj, sinek ve böcek kovucular, ağrı kesici malzemelerin bulunduğu bir sağlık çantası taşıyın. Şeker ve tansiyon hastalarının kan şekeri ve tansiyonlarını günlük kontrol etmesi gerekir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...