Şeker Yerine Bal Tozu Geliyor

Şeker Yerine Bal Tozu Geliyor

Adana’da faaliyet gösteren bir firma tarafından yürütülen projede şekere alternatif olarak bal tozu projesi üzerine çalışılıyor.

Ar-Ge Çalışmaları Sürdürülen ‘Bal Tozu’ Projesinde Smaç çok Geniş Tutuluyor

Firmada görevli Gıda Mühendisi Burcu Sezen, yaptığı açıklamada, firma olarak sektörde yenilikleri hedeflediklerini söyledi. Balın sadece yiyecek sektöründe tüketilmesinin dışına çıkmak istediklerini anlatan Sezen, "Sanayi ve diğer farklı alanlarda da kullanıp balı sevmeyen, tüketmeyen herkese ulaşmak için farklı formda üretmek istiyoruz. Bu yüzden de ballı toz formülünde ürünler geliştireceğiz. Bununla ilgili üretim tesisimiz tamamlandı. Şu an Ar-Ge olarak ürün formülasyonu ve analiz yöntemlerinin araştırmasındayız" diye konuştu. Şekeri kullandığımız her yerde bal tozunu kullanabileceğimizi söyleyen Sezen, şunları kaydetti:

"Bal, tatlandırıcılıkta şekere alternatif olacak. Ürün doğal, ballı ve toz biçiminde sunulacak. Seker yerine daha sağlıklı ve lezzetli bir ürün. Balın toz haline dönüştürülmesi tamamen doğal süreç olacak. Balı kurutma yöntemiyle toz haline getireceğiz. Bununla ilgili bazı işlem yardımcılarına ihtiyacımız olacak ama bu doğal, kimyasal katkı içermeyen ürün olacak. Balın kendinden gelen lezzet ve tadını alacaksınız.

"Projenin Ar-Ge aşamasında olduğunu, her şey yolunda giderse ürünün 6 ay ila bir yıl içinde piyasaya sürülebileceğini ifade eden Sezen, bu konuda yoğun talep aldıklarını vurguladı. Sezen, "Bu, katma değerli bir ürün, seker yerine de kullanılacak" diyerek, "Aslında farkında olmadan Türkiye'de bal tozu yiyoruz. Bazı gece sütü mamalarında bal tozu mevcut ama bunların hepsi ithal geliyor. Bu yüzden hali hazırda çok az pazar var. 'Bal tozu, şekeri tamamen hayatımızdan çıkaracak' diyemeyiz. Bu, bir tercih meselesi" değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...