Bir Yılda 1712 Kişi Hayatını Kaybetti

Bir Yılda 1712 Kişi Hayatını Kaybetti

Alman televizyon kanalları verilerin Almanya Sağlık Bakanlığı tarafından Almanya Federal İstatistik Dairesinden alınan bilgilerle yayınlandığını aktardı.

Almanya'da bir yılda doktor hataları ve tıbbî ürünlerde yetersizlik nedeniyle en az 1712 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Alman televizyon kanalları verilerin Almanya Sağlık Bakanlığı tarafından Almanya Federal İstatistik Dairesinden alınan bilgilerle yayınlandığını aktardı. Almanya'da 2010 yılında doktor hatası ve tıbbî ürünlerdeki yetersizlikler nedeniyle ölenlerin sayısının yüzde 35 oranında arttığı belirlendi.

Özellikle doktorların yaptığı hatalar nedeniyle kurtarılamayan hasta sayısı 2009 da 551'ken, 2010 da 944 e yükseldi. Almanya da sık görülen hasta ölüm nedenleri arasında, yetersiz dezenfeksiyon, nakledilen organların hastanın vücudu tarafından kabul edilmemesi ve protez takılması sırasındaki komplikasyonlar öne çıktı.

Açıklamalara göre hastane veya sağlık kuruluşlarındaki dezenfeksiyon sorunu nedeniyle ölenlerin sayısı 410 olarak belirlendi. Ameliyat dikişlerinin gerektiği gibi yapılmaması nedeniyle de 61 hasta kurtarılamadı. Ameliyatlarda yanlış kesim nedeniyle 47, endoskopi sırasındaki hatalar nedeniyle 33 hasta öldü.

Bonn da bulunan Hasta Güvenliği Eylem Birliği derneğinin genel sekreteri Hardy Müller, Deutsche Welle de, “Bu rakamlar buz dağının görünen bölümü” derken resmî istatistiklerde her ölümün kaydedilmediğini, yılda yaklaşık 17 bin kişinin doktor hatası nedeniyle yaşamını yitirdiğini tahmin ettiklerini söyledi.

Alman Tabipler Odası Başkanı Frank Ulrich Montgomery ise ölüm nedenlerine ilişkin istatistiklerin dikkatle tutulmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Organ nakli sırasında görünebilecek sorunların hastaya önceden bildirildiğini belirten Montgomery, hastanelerdeki hijyenik yetersizliklerin alt yapıya ilişkin bir sorun olduğunu, doktor hatası olmadığını bildirdi. Öte yandan Almanya’da hastane koşullarından şikayetçi olan hastaların sayısının son dönemde önemli ölçüde arttığı vurgulandı.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...