Hastaların Kurtuluşu Bu Boyada

Hastaların Kurtuluşu Bu Boyada

Dünyada ve Türkiye de her yıl on binlerce hasta, tedavisi doğru yapılmış olsa bile hastanelerdeki bakteri ve mikroplardan hayatını kaybediyor.

Dünyada ve Türkiye de her yıl on binlerce hasta, tedavisi doğru yapılmış olsa bile hastanelerdeki bakteri ve mikroplardan hayatını kaybediyor. Söz konusu virüslerin karşısında en güçlü antibiyotikler bile çaresiz kalıyor. Bilim insanları bu mikropları öldürmek için müthiş bir yöntem buldu: Duvar boyası.

Geçtiğimiz haftalarda Hindistan ve Pakistan dan Avrupa ve ABD ye yayılan NDM-1 virüsünün binlerce kişiyi öldürebileceği haberleri dünya basınını meşgul etti. NDM-1 virüsüne karşı en güçlü antibiyotiklerin bile etkili olamadığı ve Belçika da bir kişinin bu virüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

ABD'li bilim insanları hastane virüslerine karşı yeni bir çözüm yolu buldu. Duvar boyasına karıştırılan bir enzim, bakterilerin hücre çeperlerini parçalayarak, bakteri ve mikropların üremesini engelliyor. Nano teknolojisi kullanılarak geliştirilen ve ancak mikroskopla görülebilen Lysostaphin adlı enzim, sıradan duvar boyalarına karıştırılarak hastane duvarlarına sürülüyor.

Bilim insanları, bu enzimi boyaya katıp duvarları boyadıktan 20 dakika sonra söz konusu güçlü bakterilerin öldüğünü gözlemledi. Boyanın ömrünün 6 ay olduğu, daha sonrasında etkisini yitirdiği belirtildi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...