Hipertansiyon Kontrolünde Diyetin Önemi

Hipertansiyon Kontrolünde Diyetin Önemi

Avrupa Gıda Bilgi-İletişimi Konseyince periyodik olarak yayımlanan rapordan edinilen bilgiye göre, tansiyon üzerine en büyük etkiyi hayat tarzı yapıyor.

Avrupa Gıda Bilgi-İletişimi Konseyince periyodik olarak yayımlanan "Foodtoday" raporundan edinilen bilgiye göre, tansiyon üzerine en büyük etkiyi hayat tarzı yapıyor. 

Daha Aktif Olun 

Obezite, fiziksel aktivitenin azlığı ve düşük potasyum alımının özellikle hipertansiyon üzerinde olumsuz etki meydana getirdiğinin belirtildiği raporda, doymuş ve çoklu doymamış yağların oranının da tansiyonla ilişkili olduğu vurgulanıyor. DASH (Hipertansiyonun Durdurulması İçin Diyetsel Yaklaşım) olarak tanımlanan sebze, meyve ve hububat ürünlerince zengin, düşük yağlı süt ürünleri, balık, baklagiller, tavuk ve yağsız etleri içeren diyetin de tansiyon üzerinde oldukça faydalı olduğunun açıklandığı raporda, tuz alımı sabit tutulduğunda, sistolik kan basıncının (hipertansiyon) önemli derecede düştüğü belirtiliyor. Hayat tarzında yapılabilecek çeşitli değişikliklerin tansiyon üzerine potansiyel, ihtimal faydalarının açıklandığı raporda, sağlık açısından şu bilgiler yer alıyor:

Normal vücut ağırlığını korumak sistolik kan basıncı (hipertansiyon) üzerinde olumlu tesir yapıyor. Fazla kilolu olunması durumunda ideal kiloya ulaşana kadar her 10 kilo kaybetme kan basıncında 5-20 mm Hg’lik azalmayı sağlıyor. DASH diyet planını uygulama da sistolik kan basıncında 8-14 mm Hg’lik bir azalmayı getiriyor. Diyetle alınan sodyum ve tuz tüketiminin azaltılması 2-8 mm Hg, haftanın çoğunluğunda günde 30 dakika hızlı yürüme gibi bazı fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmek de hipertansiyonun 4-9 mm Hg arasında azalmasını sağlıyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...