Aktibol

Aktibol

Ampul IM

Mustafa Nevzat

Kobamamid

Ambalaj: 1000µg/5 Ampul ve 2 mL’lik 5çö-zücü ampul.

Aktibol

Kapsül

Kobamamid

Ambalaj: 1000µgx50 kapsül.

Endikasyon: Pernisiyöz,makrositer ve hemolitik anemiler, kronik enfeksiyonlu has-talıklarve cerrahi girişimlerden sonra gö-rülen anemilerle, kanser ve kronikkaraciğer anemilerinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Bilinenbir kontrendikasyonu yoktur.

Uyarılar: Habis tümörlerde, hücre multiplikasyonununB12vitamini tarafından kamçılanabilmesi nedeniyle tümoralalevlenme riski göz önünde bulundurulmalıdır.

Yan Etkileri: Böbrekfonksiyonları normal hastalarda nadiren toksisiteye neden olabilir.Anafilaktik reaksiyonlar (ürtiker, şok, deri dö-küntüleri, diyareve kaşıntı) gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Alkol, amino glikozitler, aminosalisilatlar,antikonvülzanlar, kolestiramin ve kolşisin emilimini azaltabilir;C vitamini, B12vitaminini tahrip edebilir. Bu nedenleyüksek dozda C vitamini bir saat önce ya da sonra almak gerekir. Kloramfenikolhematopoetik yanıtı antagonize edebilir.

Doz Önerisi: Aktibol Ampul: Günlük doz IM olarak uygulanan erişkinlerde 1 Ampulve çocuklarda ½ Ampul veya günaşırı 1 Ampuldür.Aktibol Kapsül: Günlük doz prematürelerde 1 Kapsül;süt çocuklarında 2 Kapsül, bir yaşından büyük çocuklarda 3x1 Kapsülve erişkinlerde 3x2 Kapsüldür.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.