Aldactone

Aldactone

Tablet

aris

Spironolakton

Ambalaj: 100 mgx16 tablet.

AldactoneA

Tablet

Spironolakton

Ambalaj: 25 mgx20 tablet.

Endikasyon: Konjestif kalp yetmezliği ödemi, asitli ve ödemlikaraciğer sirozu, nefrotik sendrom, premenstrüel ödem dahil idiopatiködem, habis kö-kenli asitler, esansiyel hipertansiyon, miyastenia gravis,primer aldosteronizmin ameliyat öncesi hazırlık devresi, ameliyatolmak istemeyen primer aldosteronizmli hastaların uzun süreli tedavisi,primer aldosteronizm de dahil mineralokortikoid fazlalığı teşhisineyardımcı olarak kullanılır.

Kontra Endikasyon: Anüri,akut böbrek yetmezliği, hiperkalemi, önemli böbrek fonksiyon bozukluklarındakontrendikedir.

Uyarılar: Emziren annelerde bebeğin beslenmesiiçin başka bir yol seçilmelidir. Gebelikte kullanılması sakıncalıdır.Ancak gebelikte ödem oluşması halinde diüretikler çok dikkatli,kontrollü ve aralıklarla kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: Gastrointestinalrahatsızlıklar, uyuşukluk ve uyku hali, ciltte kızarıklık ve dö-küntüler,kadınlarda menstrüasyon bozuklukları, erkeklerde jinekomastigö-rülebilir. Hiponatremi ve hiperkalemiye neden olur.

İlaç Etkileşimleri: Triamteren,amilorid gibi potasyum tutucu ilaçlarla veya potasyum katkılılarlabirlikte kullanılması hiperkalemiye neden olabileceğinden önerilmez.

Doz Önerisi: Aldactone Tablet: Yetişkinlerde konjestif kalp yetmezliği, asitlive ödemli karaciğer sirozu, nefrotik sendrom, premenstrüel ödem dahilidiopatik ödem, habis kö-kenli asitlerde günlük alışılmış doz 100-200mg’dir (genellikle bir standart diüretikle birlikte verilir). Esansiyelhipertansiyonda alışılmış doz günde 100 mg’dir. Gerektiğinde dahayüksek dozlar kullanılabilir. Miyastenia graviste alışılmış günlükdoz 100 ile 400 mg arasında değişir (genellikle bir antikolinesterazlabirlikte verilir).AldactoneA Tablet: Büyüklerde günde 2 ile 8 Tablet. Daha yüksek dozlaranadiren gerek duyulur, fakat gerektiğinde güvenle verilebilir.Günlük ortalama doz günde 4 kez 1 Tablettir. Çocuklar için önerilendoz günde 1.5-3 mg/kg’dir. 1-2 yaşlar, günde iki veya üç kez yarım Tablet.3-5 yaşlar, günde üç veya dört kez yarım Tablet. 6-10 yaşlar, günde üçkez 1 Tablet. 11-14 yaşlar, günde dört kez 1 Tablet.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.