Aldara

Aldara

%5 Krem

Eczacıbaşı

İmikimod 12.5 mg

Ambalaj: 12 tek kullanımlık saşe.

Endikasyon: İmmünsistemi sağlam kişilerde, yüz veya saçlı derideki klinik açıdan tipik,keratotik ve hipertrofik olmayan aktinik keratozun topikal tedavisinde ve 12yaş ve üstündeki kişilerde dış genital ve perianal siğillerin (condylomaacuminata) topikal tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: İmikimodya da krem bileşiminde bulunan diğer maddelerden herhangi birine karşı aşırıduyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: Sünnet olmamış erkeklerde sünnet derisi ile bağlantılısiğillerin tedavisinde imikomid kullanımıyla ilgili deneyim sınırlıdır. İçgenital siğillerin tedavisi için değerlendirilmemiştir ve üretral,intravajinal, servikal, rektal ya da intraanal siğillerin tedavisindeönerilmemektedir. Açık yara bulunan dokularda, bölge tamamen iyileşmedenimikomid tedavisine başlanmamalıdır.Gebelikte kulanımı ya da emzirmeye etkisiyle ilgiliherhangi bir bilgi yoktur. Topikal olarak kullanılan imikimodun anne sütünegeçip geçmediği bilinmemektedir. İlaç sadece yararları, fetüse ya da emenbebeğe karşı potansiyel risklerinden belirgin derecede fazlaysakullanılmalıdır.

Yan Etkileri: Haftada 3kez uygulanan imikimod kremle yapılan kontrollü, klinik çalışmalarda eritem,erozyon, ekskorasyon, pul pul dökülme ve ödem gibi lokal deri reksiyonlarıyaygın olarak görülmüştür.

İlaç Etkileşimleri: İmmünsüpresifilaçların da dahil olduğu diğer preparatlarla etkileşimi henüzçalışılmamıştır; sistemik ilaçlarla bu tip etkileşimler imikimod kremin minimalperkütan emilimiyle sınırlıdır.

Doz Önerisi: Yüz veya saçlı derideki (ikisine aynı anda olmamak üzere)tedavibölgesine, 16 hafta boyuncahaftada 2 kez sürülür. Tedavi bölgesi, lezyonların birbirine yakın olduğu,yaklaşık 25 cm2(örn. 5x5 cm) büyüklüğünde bir bölge olmalıdır.Krem,tedavi bölgesinin (örn. alın, saçlı deri ya da bir yanak) tümüne sürülmelidir.Genital siğilde, haftada 3 kez (örneğin: Pazartesi, Çarşamba ve Cuma ya daSalı, Perşembe ve Cumartesi), normal uyku saatinden önce uygulanır ve deride6-10 saat kalmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.