Alfamet

Alfamet

Film Tablet

İE Ulagay

Metildopa

Ambalaj: 250 mgx30 tablet.

Endikasyon: Hafif, ortave ağır hipertansiyonda hem yatar ve oturur durumda, hem de ayaktakan basıncını düşürür.

Kontra Endikasyon: Aşırı duyarlıkgösteren kişilerde ateş yükselmesiyle birlikte karaciğer testlerindedeğişiklik gö-rülünce tedaviye ara vermek gerekir.Aktif siroz ve akut hepatittekontrendikedir.Gebelerde kullanılmamalıdır. Feokromositomaolgularında kullanılmamalıdır. Uzun süreli tedavilerde Coomb'stesti pozitif sonuç vermektedir. Hemolitik anemisi olan hastalardadikkatle kullanılmalıdır. Tedavi başlamadan ve tedavi süresincekan sayımı yapılmalıdır.

Yan Etkileri: Baş ağrısı,halsizlik, baş dönmesi, burun tıkanıklığı, hemolitik anemi, ağızkuruluğu, gastrointestinal belirtiler, bulantı ve kusma gibi durumlargö-rülebilir. Diyaliz uygulanan hastalarda tansiyon yükselmesigö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Diğer antihipertansifilaçların etkisini potansiyelize eder. Metildopa verilen hastalaraanestezikler daha düşük dozda verilmelidir.

Doz Önerisi: Günlük doz 0.5-2 g’dir. Tedaviye genellikle 2-3Tabletle başlayıp daha sonra doz ayarı yapılmalıdır. Günlük 2 g ilekan basıncının kontrolü sağlanamazsa tedaviye bir de tiyazit eklenmesigerekmektedir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.