AlkaSeltzer

AlkaSeltzer

efervesan Tablet

Bayer

Sodyum bikarbonat1625 mg, sitrik asit 965 mg, asetilsalisilik asit 324 mg

Ambalaj: 10 tablet.

Endikasyon: Mide rahatsızlığıve/veya hiperasiditenin baş ağrısıyla birlikte gö-rüldüğü durumlarda,örneğin aşırı yeme ve içme sonrasında, hızlı ve etkili bir tedavi sağlar.Ayrıca migren, adet sancıları, soğuk algınlığı ve griple birlikteolan ağrı ve rahatsızlıklar ile diğer ağrıların giderilmesinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Salisilatlarve diğer nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlara karşı duyarlık durumlarında,kanama eğiliminin arttığı kanama bozukluklarında, bronşiyal astmada,gebeliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Emziren anneler yüksek dozdaalmamalıdır. Konjestif kalp yetmezliği ve renal yetmezlik gibi sodyumkısıtlı diyet uygulaması gerektiren hastalıklarda bileşiminiçerdiği sodyum miktarı dikkate alınmalıdır. Asetilsalisilikasit, kortikosteroidler veya alkolle birlikte alındığında gastrointestinalkanama riskini artırabilir. Çocuklarda ve gençlerde yüksek ateşte,dikkatli kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: Aşırı duyarlığabağlı reaksiyonlar (deri reaksiyonları, nefes darlığı) ve kanamazamanı uzaması gibi yan etkiler nadiren gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Bütün nonsteroidalantiromatizmal ilaçların etkilerini ve yan etkilerini, kortikosteroidebağlı gastrointestinal kanama olasılığını, antikoagülanların(örneğin kumarin türevleri ve heparin) etkilerini ve metotreksatınistenmeyen etkilerini artırır. Diyabetli hastalarda kullanıldığında,insülin veya oral antidiyabetiklerin dozunun ayarlanması gerekibilir.Furosemid, spironolakton benzeri diüretiklerin ve ürikozürikilaçların etkilerini azaltır.

Doz Önerisi: Erişkinlerde ve 12 yaşından büyükçocuklarda, bir kerede 2 Tablet bir bardak suda eritelerek alınır.Gerektiğinde doz, günde 8 Tabletten fazla olmamak kaydıyla, 4 saattebir tekrarlanır (bu dozda 3 günden fazla kullanılmamalıdır).AlkaSeltzer’in etkinliği, yatarken alınandozun sabahleyin tekrarlanmasıyla artar. Her Tablet 567 mg sodyumiçerir; sodyum kısıtlı diyet uygulanan hastalarda bu özellik dikkatealınmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.