Antibeksin

Antibeksin

Antibeksin nedir ne için kullanılır, Antibeksin nasıl kullanılır, Antibeksin ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Şurup

Efedrin HCL 5 mg, sodyum sitrat 65 mg, thiokol 175 mg, feniramin maleat 15 mg/ölçek

Ambalaj: 

100 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Üst solunum yolları enfeksiyonlarında, nezle,gribal enfeksiyonlar, alerjik rinit ve saman nezlesi gibi alerji ve nefes darlığı, kuru öksürükle seyreden durumların tedavisinde,sigara içmeye bağlı olan ve olmayan kronik bronşitlerin tedavisindeve öksürüğü yumuşatarak soluk borusunun tahriş olmasına engel olmayı gerektiren diğer tüm durumlarda kullanılmaktadır.

Kontrendikasyon: 

Bileşimdeki maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığı olanlarda, yenidoğanlarda, prematürelerde, gebelerde emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: 

Glokomlu, hipertansiyonlu, diyabetli hastalarda,iskemik kalp hastalığı, hiperprostatı ve hipertiroidizmi bulunanlardadikkatle, küçük dozlarda kullanılabilir. Bileşimdeki antihistaminik nedeniyle sedasyon, uykuya eğilim ve refleks kaybı oluşturduğundan;yüksek yerlerde ve dikkat isteyen makinelerde çalışanlar veya otomobil kullananlar, belirtilen işleri yapmaktan veya ilacı almaktan sakınmalıdır.Depresan etki şiddet edileceğinden alkol, trankilizan veya uyku ilaçlarıyla beraber alınmasından kaçınılmalıdır.

Yan Etkileri: 

Bulantı, kusma, taşikardi, idrar retansiyonu,sedasyon ve uykuya eğilim gö-rülebilir; doz azaltılırsa geçer.

İlaç Etkileşimleri:

 MAO inhibitörleri, antihistaminiklerin antikolinerjik etkilerinin şiddetini artırabilir ve sempatomimetiklerin etkileri uzatabilirler. Sempatomimetikler metildopanın, dekamilaminin,rezerpinin ve veratrum alkaloidlerinin antihipertansif etkileriniazaltabilirler.

Doz Önerisi: 

Yetişkinler için dozaj, hastalığın şiddetine göre hekim tarafından ayarlanır. Genel olarak kullanılan dozaj, her yemekten sonra bir çorba kaşığı (15 mL=3 ölçek), yani 9 ölçek/gündür. Çocuklar İçin uygulanan dozda 6 yaşına kadar günde 3 kez yarım ölçek, 6 yaşından büyükler için ise günde 3 kez 1 ölçek yemeklerden yarım saat sonra verilir(1 ölçek=5ml)

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...