Antibeksin

Antibeksin

Şurup

Fako

EfedrinHCI 5 mg, sodyum sitrat 65 mg, tiokol 175 mg, feniramin maleat 15mg/ölçek

Ambalaj: 100 mL’lik şişe.

Endikasyon: Üst solunum yolları enfeksiyonlarında, nezle,gripal enfeksiyonlar, alerjik rinit ve saman nezlesi gibi alerjikve nefes darlığı, kuru öksürükle seyreden durumların tedavisinde,sigara içmeye bağlı olan ve olmayan kronik bronşitlerin tedavisindeve öksürüğü yumuşatarak soluk borusunun tahriş olmasına engelolmayı gerektiren diğer tüm durumlarda kullanılmaktadır.

Kontra Endikasyon: Bileşimdeki maddelerden herhangi birine aşırıduyarlığı olanlarda, yenidoğanlarda, prematürelerde, gebelerdeve emzirme dö-neminde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Glokomlu, hipertansiyonlu, diyabetli hastalarda,iskemik kalp hastalığı, hiperprostatı ve hipertiroidizmi bulunanlardadikkatle, küçük dozlarda kullanılabilir. Bileşimdeki antihistaminiknedeniyle sedasyon, uykuya eğilim ve refleks kaybı oluşturacağından;yüksek yerlerde ve dikkat isteyen makinelerde çalışanlar veya otomobilkullananlar, belirtilen işleri yapmaktan veya ilacı almaktan sakınmalıdır.Dep--resan etki şiddetleneceğinden alkol, trankilizan veya uy-kuilaçlarıyla beraber alınmasından kaçınılmalıdır.

Yan Etkileri: Bulantı, kusma, taşikardi, idrar retansiyonu,sedasyon ve uykuya eğilim gö-rülebilir; doz azaltılırsa geçer.

İlaç Etkileşimleri: MAO inhibitörleri, antihistaminiklerin antikolinerjiketkilerinin şiddetini artırabilir ve sempatomimetiklerin etkileriniuzatabilirler. Sempatomimetikler metildopanın, dekamilaminin,rezerpinin ve veratrum alkaloidlerinin antihipertansif etkileriniazaltabilirler.

Doz Önerisi: Yetişkinler için dozaj, hastalığın şiddetine gö-rehekim tarafından ayarlanır. Genel olarak kullanılan dozaj, her yemektensonra bir çorba kaşığı (15 mL=3 ölçek), yani 9 ölçek/gün’dür. Çocuklariçin uygulanan dozajda 6 yaşına kadar günde 3 kez yarım ölçek, 6 yaşındanbüyükler için ise günde 3 kez 1 ölçek yemeklerden yarım saat sonra verilir(1 ölçek=5ml).

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.