Apraljin

Apraljin

Apraljin nedir ne için kullanılır, Apraljin nasıl kullanılır, Apraljin ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Film Tablet

Naproksen sodyum

Ambalaj:

275 mg x 10 ve 20 tablet

: : 550mgx10 ve 20 tablet.

Endikasyon: 

Migren profilaksisi ve akut migren krizi tedavisi,nevralji, siyatalji, miyalji; dismenore ve rahim içi araç uygulamasında,uterus relaksasyonu ve analjezi sağlamak amacıyla; ağrılı dental problemler, diş çekimi sonrası görülen ağrılarda analjezik ve antienflamatuar olarak; burkulma, gerilme gibi spor kazaları ve postoperatif ağrılarda;bursit, tendinit, sinovit, tenosinovit, lumbago; enfeksiyöz hastalıklarda spesifik tedaviye ilave olarak analjezik, antienflamatuar antipiretik amaçla; romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit ve gut tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Naproksen sodyuma duyarlı kişilerde ve aktif mideveya duodenum ülseri bulunanlarda, ülserasyona ve kanamaya eğilimi olanlarda, asetilsalisilik asit ve/veya diğer nonsteroid antienflamatuvarlar dan herhangi birine karşı astım, rinit ya da ürtiker gibi reaksiyon gösterenler de kontrendikedir.

Uyarılar: 

Mide Bağırsak kanamasına ve ülserasyona neden olabilir. Böbrek fonksiyonları ileri derecede bozuk olanlarda naproksen sodyum çok dikkatle kullanılmalıdır. Kalp Yetmezliği bulunan hastalar yakından izlenmeli, gerekirse doz ayarlaması yapılmalıdır. 16 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.Ancak juvenil artritte, 5 yaşından büyük çocuklarda 10 mg/kg/gün dozda 12 saat arayla kullanılabilir. Gebelikte kullanılmamalı, gebeliğin son dönemlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: 

Bulantı, hafif periferal ödem, kulak çınlaması,baş dönmesi gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: 

Hidantoin, sülfonamidler, sülfonilüre, furosemid,b blokerler, lityum tuzlarının etkileri güçlendirebilir. Oral antikoagülanlarla birlikte kullanıldığındadoz ayarlaması gerekebilir. Probenesid ile birlikte kullanıldığında,plazma konsantrasyonu ve yarılanma ömrü artar. Metotreksat ile birlikte kullanılması gerektiğinde çok dikkatli davranılmalıdır; metotreksatın tübüler sekresyonunu azalttığından toksisitesi artabilir.

Doz Önerisi: 

Migren profilaksisinde: Günde 2 kez 550 mg alınır. 4-6 hafta içinde düzelme görülmezse tedavi kesilir. Akut migren krizi tedavisinde: Krizi İlk belirtisinde 825 mg verilir. Gereğinde ilk dozdan en az yarım saat sonra aynı gün içinde 275-550 mg daha verilebilir.Uterusda relaksasyon veanaljezi sağlamak amacı ile: Başlangıçta 550 mg daha sonra 6-8 saat ara ile 275 mg verilebilir.Postoperatif ağrılarda, ağrılı diş problemlerinde ve diğer ağrılarda analjezik, antienflamatuar ve antipiretik amaçla: Başlangıçta 550 mg verilmeli, daha sonra tedavi 6-8 saat ara ile 275 mg verilerek sürdürülmelidir.Akut Gutta: Tedaviye 825 mg verilerek başlanır. 8 saat sonra 550 mg daha verilir. Daha sonraki günlerde kriz geçene kadar 8 saatte bir 275 mg ile tedavi sürdürülür.Yetişkin romatoid artrit,osteoartrit ve ankilozan spondilitte: Başlangıç Tedavisi: Tedaviye 12 saat ara ile 550-1100 mg verilerek başlanır. Şiddetli gece ağrısı ve/veya sabah sertliği olanlarda;hastanın yüksek dozda kullandığı diğer bir antiromatizmal kesilerek yerine Apralji verilecek şahıslarda ve ağrının en önde gelen belirti olduğu osteoartritte tedaviye günde 825-1100 mg ile başlanmalı ve bu uygulama birkaç hafta sürdürülmelidir. Sürek Tedavisi: Hastanın sabah ve akşam alacağı dozlar, şikayetlerine göre düzenlenir (Örneğin Gece ağrısı, sabah sertliği). Sabah veya akşam 550-1100 mg tek doz şeklinde verilebilir. Günlük doz 1375 mg yi aşmamalıdır. Düşük dozları çok iyi tolere eden ve gastrointestinal rahatsızlığı olmayan kişilerde günlük doz çok kısa süreli olarak 1650 mg ye kadar arttırılabilir, ancak bu gibi yüksek dozlardagastrointestinal kanama riskinin arttırdığı göz önünde tutulmalıdır.Juvenil Artritte Kullanım: 5 yaşın üzerindeki çocuklarda günlük doz 10 mg/kg dir. Bu doz iki eşit kısma bölünerek 12 saat ara ile verilebilir.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...