Arimidex

Arimidex

Film Tablet

AstraZeneca

Anastrozol

Ambalaj: 1 mgx28 tablet.

Endikasyon: Hormonreseptör pozitif postmenopozal kadınlardaerken evre meme kanserinin tedavisindeve tamoksifenveya diğer antiestrojenlerle tedavi sonrası hastalığı ilerlemişpostmenopozal kadınlarda ilerlemiş meme kanserinin tedavisindekullanılır.

Kontra Endikasyon: Gebelik ve laktasyonda, ciddiböbrek bozukluğu olan hastalarda, orta şiddetli veya ciddi karaciğerbozukluğu olan hastalarda ve anastrozola karşı bilinen aşırı duyarlığıolanlarda kontrendikedir. Estrojen içeren tedavi anastrozolun farmakolojiketkisini ortadan kaldıracağından, beraber uygulanmamalıdır.

Uyarılar: Tedavinin başlangıcında taşıtkullanmak gibi dikkat gerektiren işlerde bozulma olabilir. Hastalarınaraç ve makine kullanma yeteneğini azaltmaz. Buna rağmen anastrozolkullanımıyla asteni ve uyku hali rapor edildiğinden, böyle semptomlarolursa dikkat etmek gerekir.

Yan Etkileri: Sıcak basması, vajinal kuruluk,saçların dö-külmesi, anoreksi, bulantı, kusma, diyare, asteni, uykuhali, baş ağrısı, deri dö-küntüsü, ilk birkaç haftada nadir olarakvajinal kanama görülebilir. Total kolesterol düzeylerinde hafif artışaneden olabilir.

İlaç Etkileşimleri: Estrojen içeren tedavi anastrozolunfarmakolojik etkisini ortadan kaldıracağından, birlikte uygulanmamalıdır.

Doz Önerisi: Yaşlılar dahil yetişkinlerde oral olarak günde1 kez 1 mg kullanılır.Erkenevre meme kanserinde şu anda tedavinin 5 yıl devam etmesi önerilmektedir.Tedavinin optimal süresi henüz saptanmamıştır

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.