Aricept

Aricept

Film Tablet

Pfizer

DonepezilHCl

Ambalaj: 5mgx14 tablet.

Endikasyon: Hafif ve orta şiddette Alzheimertipi demans tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Donepezil ve piperidin türevlerinekarşı aşırı duyarlığı olduğu bilinenlerde kontrendikedir.

Uyarılar: Gebelik dö-neminde sadece olasıyararı, fetusun karşılaşacağı olası riskten fazla ise kullanılmalıdır.Emziren kadınlar tarafından sadece olası yararı bebeğin maruz kalacağıolası riskten fazlaysa kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: En yaygınları ishal ve kas kramplarıdır.Diğer yan etkiler halsizlik, bulantı, kusma, uykusuzluk ve sersemliktir.

İlaç Etkileşimleri: Digoksin veya simetidinle aynıanda alınması donepezilin metabolizmasını etkilemektedir. Antikolinerjikaktiviteye sahip ilaçlarla etkileşme potansiyeline sahiptir.Aynı zamanda, süksinilkolin, diğer sinir ve kas bloke edici ajanlarveya kolinerjik agonistler gibi ilaçlarla eşzamanlı tedavilerdesinerjistik aktivite potansiyeli de bulunmaktadır.

Doz Önerisi: Kontrollü klinik çalışmalarda, günde tek doz 5mg ve 10 mgAricept’in etkili olduğu gösterilmiştir. Tedaviye donepezilin10 mg/gün dozunda başlanması, yan etkileri artırabilir. Bu nedenletedaviye 5 mg/gün (günde tek doz) ile başlanır.Ariceptakşamları yatmadan hemen önceoral olarak alınmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.