Aromasin

Aromasin

Draje

Pfizer

Eksemestan

Ambalaj: 25mgx30 draje.

Endikasyon: Postmenopozal dönemdeki kadınlardailerlemiş meme kanseri tedavisinde, tamoksifen tedavisinin ardından hastalığıilerlemiş olan hastalarda endikedir.

Kontra Endikasyon: Eksemestana aşırı duyarlığı olduğubilinen hastalarda, premenopozal kadınlarda ve gebe ya da emziren kadınlardakontrendikedir.

Uyarılar: Eksemestan, premenopozal endokrindönemde olan kadınlarda kullanılmamalıdır. Uyuşukluk, uyku hali, asteni ve başdönmesi rapor edildiğinden, taşıt ve makine kullanımı için gereken fizikselve/veya zihinsel yeteneğin bozulabileceği konusunda hastalar uyarılmalıdır.

Yan Etkileri: Sıcak basması ve bulantı en sıkgörülen yan etkilerdir. Yorgunluk, aşırı terleme ve baş dönmesi sıkbildirilmiştir. Baş ağrısı, uykusuzluk, ağrı, döküntü, karın ağrısı, anoreksi,kusma, depresyon, saç dökülmesi, periferik veya bacakta ödem, kabızlık veyahazımsız %2 ile %5 arasında bildirilmiştir. Tümör bölgesinde ağrı, asteni,ateş, soğuk algınlığı benzeri semptomlar, diyare, anksiyete, dispne, öksürük %5ve daha fazla oranda rapor edilen ve nedensellik ilişkisi belirlenmemiş olanyan etkilerdir.

İlaç Etkileşimleri: Diğer antikanser ilaçlarla eş zamanlıkullanımıyla ilgili klinik deneyim yoktur. Estrojen içeren ilaçlarla birlikteuygulanmamalıdır.

Doz Önerisi: Yetişkin ve yaşlı hastalardaAromasin'in tavsiye edilen günlük dozu, tercihen yemeklerden sonragünde bir kez 25 mg'lık bir drajedir.Aromasintedavisine tümörde progresyon görülene kadar devam edilmelidir. Günlük dozzamanında alınmazsa, hatırlandığında derhal alınmalıdır; ancak, bu arada birsonraki dozun vakti yaklaştıysa, atlanan doz telafi edilmemelidir. Böbrek veyakaraciğer yetmezliği olan hastalarda doz ayarlaması gerekli değildir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.