Artril

Artril

Draje/FilmTablet

Eczacıbaşı

İbuprofen

Ambalaj: 400mgx30 draje

: : 600 mgx30film tablet.

Eşdeğeri: Biophen Draje: 400 mgx30 draje(İlsan);Brufen Draje: 400 mgx30 draje, 600 mgx30 tablet(Abbott);Rofen Fort Tablet: 400 mgx30 tablet(Akdeniz);Siyafen Tablet: 400 mgx30 tablet(Günsa);Suprafen Tablet: 400 mgx30 tablet(Atabay);Upren Tablet: 400 mgx30 tablet(CaSel).

Endikasyon: Romatoid artrit, osteoartrit,ankilozan spondilit ve diğer nonromatoid (seronegatif) artropatilerintedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: İbuprofene karşı aşırı duyarlığıolanlarda ve Aspirin ile diğer nonsteroidal antienflamatuvarajanlara karşı bronkospastik, anjiyoödem, burun polipi sendromuşeklinde reaksiyon gösteren kişilerde kontrendikedir. Ciddi gastrointestinalkanama ve peptik ülser rahatsızlığı öyküsü bulunanlara verilmemelidir.

Uyarılar: İbuprofen kullanımı sırasındagörmede bulanıklık, skotomada ve renk belirlemesinde karışıklıkgö-rüldüğünde tedaviye son verilmeli ve hasta göz hekimi tarafındankontrol edilmelidir. Gebelikte, mümkünse, ibuprofen uygulamasındankaçınılmalıdır.Gebeliğin geç dö-nemlerinde uygulanmasından kaçınılmalıdır.Anne sütünde çok düşük konsantrasyonlarda bulunmaktadır ve emzirilençocuklarda olumsuz etki beklenmez.

Yan Etkileri: Nadiren ciltte kızarıklık, deri dö-küntüsü veödem gibi alerjik reaksiyonlar ve görme bozukluğuna neden olduğunadair raporlar vardır. Renal papiler nekroz, kardiyovasküler aritmi,dispepsi, gastrointestinal intolerans, kanama, trombositopeni,işitme kaybı gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Tiyazit grubu diüretik kullanan hastalara dikkatleuygulanmalıdır. Kumarin tipi antikoagülanlarla birlikte kullanıldığındaetkileşme olabileceğinden dikkat edilmelidir.

Doz Önerisi: Günlük doz 3-4x1 drajedir. Maksimum günlük doz 2400mg’dir.Kural olaraketkili olabilen en düşük doz kullanılmalıdır.

Artril

Jel

İbuprofen 50 mg/g

Ambalaj: 40 g’lik tüp.

Eşdeğeri: Dolgit Krem: 50 mg/gx50 g(Adeka).

Endikasyon: Kas romatizması,dejeneratif ağrılı eklem hastalıkları (artroz), omurganın ve diğereklemlerin iltihabi romatizmal hastalıklarında, eklem yakınındakiyumuşak dokunun (sinovyal keseler, sinir, sinir kılıfları, tendonve eklem kapsülü) iltihabi hastalıklarında, omuz sertliği, bel ağrısı,lumbago, spor ve kaza yaralanmalarındaki ezilme, burkulma, gerilmelerindıştan veya destekleyici tedavisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: İbuprofen veya aynı şekilde etki eden maddelereaşırı duyarlık durumlarında kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Açık yaralar ve mukoza üzerine sürülmez. Gebeliğinson trimenonunda uzun süreli ve geniş alanlarda kullanılmamalıdır.Emzirme dö-neminde kullanılmamalıdır. 14 yaşından küçük çocuklardakullanımı önerilmez.

Yan Etkileri: Ciltte kızarıklıklar meydanagelebilir. Bazan, sürülen yerlerde 1 ile 2 dakika sonra karıncalanmahissi duyulabilir.

Doz Önerisi: Erişkinlerde günde 3 kez ağrılı bölge üzerineince bir tabaka halinde sürülür.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.