Artu

Artu

Şurup

Günsa

prometazinHCI 5 mg, efedrin HCI 5 mg, tiokol 175 mg,/ölçek

Ambalaj: 100 mL’lik şişe.

Endikasyon: Nefes darlığı ile seyreden tüm allerjik olan (astımdışında) veya olmayan hastalıkların tedavisinde kısa süre içindehastanın genel durumunun düzeltilmesini ve hastalığın kontrol altınaalınması amacıyla kullanılır. Üst solunum yolları enfeksiyonlarında,nezle, gripal enfeksiyonlar, allerjik rinit ve saman nezlesi gibiallerjik ve nefes darlığı, kuru öksürükle seyreden durumların tedavisinde,sigara içimine bağlı olan veya olmayan kronik bronşitlerin tedavisindeve öksürüğü yumuşatarak soluk borusunun tahriş olmasına engelolmayı gerektiren diğer tüm durumlarda kullanılmaktadır.

Kontra Endikasyon: Bileşimdeki maddelerden herhangi birine aşırıduyarlığı bulunanlarda, yenidoğanlarda, prematürelerde, gebelerde,emziren annelerde, MAO inhibitö-rü ilaç kullananlarda, ileri derecedehipertansiyonlu ve kardiyovasküler rahatsızlığı olanlarda veyaileri glokomlularda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Glokomlu, hipertansiyonlu, diyabetli, iskemikkalp hastalığı olanlarda, hiperprostatı ve hipertiroidizmi bulunanhastalarda dikkatle küçük dozlarda kullanılabilir. Bileşimdekiprometazin nedeniyle sedasyon, uykuya eğilim ve refleks kaybı oluşacağından,yüksek yerlerde ve dikkat isteyen makinelerde çalışanlar veya otomobilkullananlar, belirtilen işleri yapmaktan kaçınmalıdır. Depresanetki şiddetleneceğinden, alkol, trankilizan veya uyku ilaçlarıylaberaber alınmasından kaçınılmalıdır.

Yan Etkileri: Dozun azaltılmasıyla geçen, bulantı, kusma, taşikardi,idrar retansiyonu, sedasyon, uykuya eğilim, bulanık görme ve ağızkuruluğu gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Depresan etki şiddetleneceğinden alkol, trankilizanveya uyku ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: Yemeklerden yarım saat sonra verilir. Yetişkinlerdedoz, her yemekten sonra 1 çorba kaşığı, yani 9 ölçek/gün’dür. Çocuklariçin uygulanan günlük doz, 6 yaşına kadar günde 3 kez yarım ölçek, 6yaşından büyükler günde 3 kez 1 ölçek verilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.