Asinpirine

Asinpirine

Asinpirine nedir ne için kullanılır, Asinpirine nasıl kullanılır, Asinpirine ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tablet

Asetilsalisilik Asit

Ambalaj: 

300mgx100 Tablet.

Endikasyon:

 İltihabi durumlarda, örneğin akut ve kronik romatizmal hastalıklarda; ağrılarda, örneğin baş ve diş ağrısı, bel ağrısı(lumbago), nevralji, siyatik, migren ve adet sancılarında; soğuk algınlığı,grip ve hafif enfeksiyonlarda görülen ağrı ve ateş durumlarında endikedir.Ayrıca antiagregan olarak da kullanılır.

Kontrendikasyon: 

Salisilatlara ve diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçlara karşı aşırı duyarlılığı olanlarda, kanama eğiliminin arttığı patolojik durumlarda, gebeliğin son üç ayında, glukoz 6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde, gastrointestinal kanalda kronik ve aktif ülseri olanlarda kullanılması sakıncalıdır.

Uyarılar: 

Karaciğer harabiyeti olanlarda,ayrıca cerrahi girişimde bulunulacak kişilerde dikkatle kullanılmalıdır.Gebelerde kullanımı önerilmez. Emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: 

Gastrointestinal hemoraji, ülserasyon, tinnitus,vertigo, geçici işitme kaybı, kanama zamanının uzaması ve nadiren lökopeni, trombositopeni, plazma demir konsantrasyonunda düşme gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: 

Antikoagülanların ve oral hipoglisemik yanların etkisini potansiyalize eder. Salisilatlar küçük dozlarda probenesid ve sülfinpirazon ürikozürik etkisini azaltır. Spironolakton Oluşan sodyum itrahı, salisilat varlığında azalabilir. Alkolle,kortikosteroidlerle birlikte kullanımı gastrointestinal sistemde kanama olasılığını artırır. Pirazolon türevleri ile birlikte kullanımı gastrointestinal ülserasyon riskini artırır. Üriner Alkalileştirici Ler, fenobarbital ve propranolol asetilsalisilik asidin etkisini azaltır.

Doz Önerisi: 

Günlük doz erişkinlerde 1-4x1-2 Tablettir. Maksimum Günlük doz 4 g’dir. 2-4 yaş arası çocuklarda ½ Tablet, 4-9 yaş arası ½-1 Tablet, 9-12 yaş arası 1-1+½ Tablettir. Bu dozlar gerekirse 4 saatte bir tekrarlanır. Antiagregan olarak günde 1 Tablet kullanılır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...