Asinpirine

Asinpirine

Tablet

İE Ulagay

Asetilsalisilikasit

Ambalaj: 300mgx100 Tablet.

Endikasyon: İltihabi durumlarda, örneğin akut ve kronik romatizmalhastalıklarda; ağrılarda, örneğin baş ve diş ağrısı, bel ağrısı(lumbago), nevralji, siyatik, migren ve adet sancılarında; soğuk algınlığı,grip ve hafif enfeksiyonlarda gö-rülen ağrı ve ateş durumlarında endikedir.Ayrıca antiagregan olarak da kullanılır.

Kontra Endikasyon: Salisilatlara ve diğer nonsteroidal antienflamatuvarilaçlara karşı aşırı duyarlığı olanlarda, kanama eğiliminin arttığıpatolojik durumlarda, gebeliğin son üç ayında, glukoz6-fosfat dehidrogenazeksikliğinde, gastrointestinal kanalda kronik ve aktif ülseriolanlarda kullanılması sakıncalıdır.

Uyarılar: Karaciğer harabiyeti olanlarda,ayrıca cerrahi girişimde bulunulacak kişilerde dikkatle kullanılmalıdır.Gebelerde kullanımı önerilmez. Emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Gastrointestinal hemoraji, ülserasyon, tinnitus,vertigo, geçici işitme kaybı, kanama zamanının uzaması ve nadirenlö-kopeni, trombositopeni, plazma demir konsantrasyonunda düşmegö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Antikoagülanların ve oral hipoglisemiyanlarınetkisini potansiyelize eder. Salisilatlar küçük dozlarda probenesidve sülfinpirazonun ürikozürik etkisini azaltır. Spironolaktonlaoluşan sodyum itrahı, salisilat varlığında azalabilir. Alkolle,kortikosteroidlerle birlikte kullanımı gastrointestinal sistemdekanama olasılığını artırır. Pirazolon türevleriyle birliktekullanımı gastrointestinal ülserasyon riskini artırır. Ürineralkalileştiriciler, fenobarbital ve propranolol asetilsalisilikasidin etkisini azaltır.

Doz Önerisi: Günlük doz erişkinlerde 1-4x1-2 Tablettir. Maksimumgünlük doz 4 g’dir. 2-4 yaş arası çocuklarda ½ Tablet, 4-9 yaş arası ½-1Tablet, 9-12 yaş arası 1-1+½ Tablettir. Bu dozlar gerekirse 4 saattebir tekrarlanır. Antiagregan olarak günde 1 Tablet kullanılır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.