Avandia

Avandia

Film Tablet

GSK

Rosiglitazon

Ambalaj: 4 mgx28 tablet.

Eşdeğeri: Rosenda Film Tablet: 4 mgx28 tablet(Biofarma).

Endikasyon: Tip 2 diyabet tedavisinde (insüline bağlı olmayandiabetes mellitus) endikedir. Diyet, egzersizin yeterli olmadığı durumlarda monoterapiolarak ya da tip 2 diyabetli hastalarda glisemik kontrolu iyileştirmek içinsülfonilüre ve metformin ile kombinasyon halinde uygulanabilir.

Kontr.E: Rosiglitazon karşı aşırı duyarlığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: Rosiglitazon tedavisi, insülin rezistansı olan premenopozve anovülator kadınlarda ovülasyonun yeniden başlaması ile sonuçlanabilir.Şiddetli böbrek bozukluğu olan hastalarla ilgili yeterli veri olmadığından, buhastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Şiddetli hepatik yetmezliği olanhastalarda kullanımı önerilmez. Sıvı retansiyonu meydana getirebileceğinden,kalp yetmezliği riski olan hastalar (özellikle insülin tedavisi görenhastalar), kalp yetmezliği semptomları açısından gözlenmelidir. Gebelerde veemziren annelerde fetus üzerindeki potansiyel yararları potansiyel risklerindenüstün gelmedikçe kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Üst solunum yolları enfeksiyonları ve baş ağrısıgörülebilir. Anemi (hemoglobin miktarında azalma), ödem ve hiperkolestrolemi gibiadvers etkiler meydana gelebilir. Doza bağlı olarak kilo artışı görülmüştür.Konjestif kalp yetmezliği ve pulmoner ödem ile ilgili az rapor vardır.

Doz Önerisi: Tedavi bireyselleştirilmelidir. Başlangıç dozu günde 4mg'dir. 6-8 haftalık tedavinin ardından hastalarda daha fazla glisemik kontrolihtiyacında doz 8 mg'ye yükseltilebilir.Günde 1 veya 2 kerede verilebilir. Yemekle beraber veyatek başına alınabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.