BayHep B

BayHep B

BayHep B nedir ne için kullanılır, BayHep B nasıl kullanılır, BayHep B ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kullanıma Hazır Şırınga IM

Hepatit B insan immünglobulini

Ambalaj: 

217 IU/1 mL x 1 adet kullanıma hazır şırınga.

Endikasyon: 

HBsAg içeren kana akut maruziyet, HBsAg pozitif annelere yenidoğan bebeklerin perinatal maruziyeti, HBsAg pozitif kişiyle cinsel temas, akut Hepatit B Enfeksiyonu olan kişilere aile içinde maruziyet gibi durumlarda Hepatit B Profilaksisi için endikedir.

Kontrendikasyon: 

İnsan immünglobulini anafilaktik veya ciddi sistemik reaksiyon gösterdiği bilinen bireylere, Hepatit B immünglobulini veya diğer insan immunoglobulin ürünleri uygulanmamalıdır.

Uyarılar:

 İnsan immünglobulini preparatlarına sistemik allerjik geçmişi olan hastalarda Hepatit B immünglobulini dikkatli uygulanmalıdır.Epinefrin el altında bulundurulmalıdır. IM enjeksiyona kontrendike oluşacak derecede ciddi trombositopeni veya koagülasyon bozukluğu olan hastalarda,Hepatit B immünglobulin insan yalnızca risk/yarar ilişkisi gözden geçirildikten sonra uygulanmalıdır. Gebelere sadece gereksinim olduğunda uygulanmalıdır.

Yan Etkileri: 

İnsan immünglobulini preparatlarının uygulanmasını takiben, enjeksiyon bölgesinde lokal ağrı ve kızarıklık, ürtiker ve anjioödem ve nadir olarak anafilaktik reaksiyonlar bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: 

Hepatit B immünglobulin uygulanmasının kızamık aşısı ile etkilenmediği bilinmesine rağmen, hepatit B immünglobulini başka canlı virüs aşıları ile etkilenip etkilenmediği bilinmemektedir. Bu nedenle, bu tür aşıların yapılmasının hepatit B uygulanmasından 3 ay sonrasına ertelenmesinde yarar vardır. Hepatit B aşılaması eş zamanlı olabilir; fakat immün yanıt ile etkileşmeden farklı enjeksiyon bölgesine yapılabilir. Başka ürünler ile etkileşimler bilinmemektedir.

Doz Önerisi: 

HBsAG içeren kana akut maruziyette, maruziyetten hemen sonra uygulanmak üzere 24 saat içinde, 0.06 mL/kg vücut ağırlığı dozunda uygulanmalıdır. HBsAg ve HBeAg pozitif annelerden doğan çocuklar profilaksinde, tercihen çocuğun doğumunun ilk 12 saat içinde uygulanmak üzere,0.5 mL. Hepatit B aşısı 3 doz şeklinde her biri 0.5 mL hacimlik (10 µg)uygulamalar şeklinde gerçekleştirilmelidir. İlk doz, ilk 7 gün içerisinde uygulanmalıdır ve Hepatit B insan immünglobulini ile birlikte ancak, tercihten farklı enjeksiyon bölgelerinden verilmelidir. Aşının 2. ve 3. dozları ise ekinden sırasıyla 1 ay ve 6 ay sonrasında verilmelidir. HBsAg pozitif kişiyle cinsel temasta, son cinsel temastan sonraki 14 gün içinde veya cinsel temasın devam etmesi durumunda, tek doz hepatit B immünglobulin (insan) (0.06 mL/kg) ve Hepatit B aşıları serisi uygulanmalıdır. Aşı ile hepatit B immünglobulini ile birlikte uygulanması etkinliği artırabilir.BayHep BIM uygulanmalıdır. IV enjeksiyon yapılmamalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.