Benzidan

Benzidan

Film Tablet

Deva

Benzidamin HCl

Ambalaj: 50mgx20 tablet.

Eşdeğeri: Tanflex Draje: 50 mgx20 draje(Abdi İbrahim);Tantum Draje: 50 mgx20 draje(Çınay).

Endikasyon: İltihaplı doku ameliyatları;burkulma, çıkık, ezik, tendinit, bursit, yanık ve benzeri durumlar;diş ve diş etiyle ilgili iltihap ve ameliyatlarda ve plastik cerrahiuygulamalarında; tonsillit, sinüzit gibi enflamasyonlu durumlarda,kulak ve burun ameliyatlarında; üroloji ve jinekolojide iltihaplıdurumlar ve ameliyatlarda; solunum yolları hastalıklarında ve venopatilerdeantienflamatuvar ve analjezik olarak kullanılır.

Kontra Endikasyon: Benzidaminekarşı daha önceden oluşmuş aşırı duyarlık durumlarında kontrendikedir.Gebelerde güvenirliği kanıtlanmadığından, kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Nonsteroid antienflamatuvarilaçlar karaciğer bozukluğu olan kişilerde ancak çok gerekli olduğundakullanılmalı ve uzun süreli tedavi gö-renlerde karaciğer fonksiyontestleri yapılmalıdır.

Yan Etkileri: En çok gö-rülen yan etkiler bulantı,epigastrik basınç ve yanma hissidir. Nonsteroid ilaçların yan etkileriyaşlı hastalarda daha sık gö-rüldüğünden, bunlarda en düşük etkilidoz kullanılmalıdır.

İlaç Etkileşimleri: Bütün nonsteroid antienflamatuvarlargibi, diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır.

Doz Önerisi: Bir kerelik oral doz 0.7-1 mg/kg’dir. Olağan doz günde3 kez 1 Tablet olup, tok karnına alınmalıdır.Gereğinde, yatmadan 2 saat önce1 Tablet daha alınabilir. Bir kerelik maksimum doz 2 Tablet, günlükmaksimum doz 4 Tablettir. Tedavi süresi ortalama 7-15 gündür.

Benzidan

Gargara

Benzidamin HCl

Ambalaj: 22.5 mg/15 mLx120 mL’lik şişe.

Eşdeğeri: Farengil Gargara: 22.5 mg/15 mLx120 mL(Eczacıbaşı);TanFlexGargara: 22.5 mg/15 mLx120 mL(Abdi İbrahim);TantumVerde Gargara: 22.5mg/15 mLx120 mL(Çınay);Ternex Gargara: 22.5 mg/15 mLx120 mL(Tripharma).

Benzidan

Oral Sprey

Benzidamin HCl 0.27mg/doz

Ambalaj: 30 mL’lik şişe.

Eşdeğeri: Farengil Oral Sprey: 0.27 mg/dozx30 mL(Eczacıbaşı);TanFlexOral Sprey: 0.27mg/dozx30 mL(Abdi İbrahim);Tantum Verde Spray: 0.27 mg/dozx30 mL(Çınay).

Endikasyon: Ağız içinelokal olarak uygulandığında aşağıdaki durumlarda endikedir: Ağız ve Diş Eti Hastalıkları: Gingivit, aft, glossit, paradental hastalıklarve aşırı zorlanmaya bağlı paradentozlarda; yardımcı tedavi olarakdiş çekimi ve tedavilerinde.BoğazHastalıkları: Anjin, farenjit, larenjitve tonsillitte gerekli antibakteriyel tedaviye yardımcı olarak;kemoterapi, radyoterapi ve diğer nedenlerden (örneğin trakealentübasyon) kaynaklanan ağız boşluğu mukozitlerinde, endikedir.

Kontra Endikasyon: Gebelerde ve benzidamin HCl’yeaşırı duyarlığı olanlarda kontrendikedir.

Yan Etkileri: Bulantı, kusma, ağız kuruluğuveya salya artışı, tat bozukluğu, iştah kaybı, baş dönmesi, midebağırsakbozukluğu, nadiren allerji, uyku bozukluğuyla karşılaşılabilir.

Doz Önerisi: Benzidan Gargara: 15 mL Solüsyon ile ağız çalkalanır veya gargarayapılır. Kalan kısım dışarı atılır.Bu işlem 2-3 saatte bir tekrarlanır. Tedavi süresi7 günü aşmamalıdır, ancak radyasyon mukozitlerinde bu süre hekimgö-zetiminde 15-20 güne kadar uzatılabilir. 6 yaşından küçük çocuklardakullanılması önerilmez.Benzidan Oral Sprey: Erişkinler ve Yaşlılar: 1.5-3 saat ara ile ağıza püskürtülerekkullanılır.Her uygulamada 4-8 püskürtmeyapılır.6-12 yaş arasındaki çocuklar: 1.5-3 saat ara ile ağıza püskürtülerek kullanılır. Heruygulamada 4 püskürtme yapılır.

Benzidan

Jel

Benzidamin HCI

Ambalaj: %5x50 g’lik tüp.

Eşdeğeri: Tantum Jel: %5x50 g(Çınay);Ternex Jel: %5x50 g(TriPharma).

Endikasyon: Çeşitli nedenlere bağ--lı(cerrahi, travmatik, fizik vs.) yumuşak doku zedelenmelerine ilişkinlokal ödem, enflamasyon ve bununla ilişkili ağrılı durumların (bursit,tendinit, miyalji, lumbago, burkulma, ezik, kas gerilemesi vs) veperiferik venopatilerin (varikosit, filebit, trombofilebit) tedavisindekullanılır.

Kontra Endikasyon: Benzidamine karşı öncedenoluşmuş aşırı duyarlık durumunda kontrendikedir.

Uyarılar: Açık yaraya sürülmemelidir.Uzun süre kullanılması duyarlığa neden olabilir. Gebelerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Ender olarak cilt tahrişine bağlıkaşıntı, eritem veya papüloveziküler reaksiyon gö-rülebilirsede, bu belirtiler ilaç kesilince kaybolur.

Doz Önerisi: Günde 2-3 kez hasta bölgeye hafif ovularak sürülür.Tedavi süresicerrahi travmalarda 3-5 gün, diğer travmatik lezyonlarda 5-7 gündür.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.