Bisakol

Bisakol

Draje

Yeni İlaç

Bisakodil

Ambalaj: 5mgx30 draje.

Endikasyon: Akut ve kronikkonstipasyon, akut ve kronik enfeksiyonlardan veya yatak istirahatlerindensonra oluşan konstipasyonlarda, abdominal veya diğer ameliyatlardanönce gastrointestinal kanalın boşaltılmasında, radyolojide abdominalbölgeden x-ray alınmasından önce bağırsakların boşaltılmasında,rektoskopik muayenelerden önce hazırlık amacıyla ve gebelerdeoluşan konstipasyonlarda kullanılır.

Kontra Endikasyon: Karın ağrısı,bulantı, kusma olduğunda, bağırsak tıkanıklığı veya teşhis edilmemişbağırsak semptomu olanlarda kullanılmamalıdır.Gastroenterit veya apandisit gibi enflamasyonluhastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: İlacın alımından sonra rektal kanamalar veya bağırsakhareketinde zayıflamalar ciddi bir durum olduğunu gösterebilir.Bu durumda bisakodil uygulanmamalıdır. Uzun süre kullanımı bağırsaktembelliği ve suelektrolit dengesi bozukluğu yapabileceğinden,1 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Kolit ve kramp gibi karın rahatsızlığı yapabilir.Uzun süre veya gereken dozdan fazla kullanımı su ve özellikle potasyumgibi elektrolit kaybı ile seyreden diyareye, hipokalemiye, ayrıcaatonik, fonksiyon yapamayan bağırsak oluşumuna neden olur.

İlaç Etkileşimleri: Potasyum eksilmesine bağlıolarak kardiyak glikozitlerin etkisini artırabilir.

Doz Önerisi: Oral olarak uygulandığında genel olarak 6 saatsonra etkili olur. Tam bir bağırsak boşalması istendiğinde 30mg’lik tek doz alınır. Büyükler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar gündetek doz halinde 2 adet, 6-12 yaş arası çocuklar günde 1 draje alabilirler.Genellikle gece yatarken alınmalıdır. Enterik kaplamayı çö-zebileceklerinden,süt ve antasitlerle birlikte alınmamalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.