Burnil

Burnil

Damla

Kurtsan

TetrahidrozolinHCI ‰1

Ambalaj: 15mL’lik damlalıklı şişe.

Burnil

Pediyatrik Damla

TetrahidrozolinHCI ‰0.5

Ambalaj: 15 mL’lik damlalıklı şişe.

Endikasyon: Nezle,alerjik saman nezlesi, rinit, sinüzit durumlarında, iltihaplanma,kızartı ve şişliklerde tedavi edicidir. Burun açıcı özelliği ileburun ameliyatlarında da yardımcı olarak kullanılır.

Kontra Endikasyon: Kardiyovaskülerve metabolik endokrin olanlarda çok dikkatle kullanılmalıdır. Tetrahidrozolineaşırı duyarlı olan ve MAO inhibitörleriyle tedavi gö-renlerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Tetrahidrozolin önerilen dozlarda3-5 gün kullanılabilir. Daha uzun süre veya yüksek dozlarda kullanım(Rebound konjestiyon) yeniden burun tıkanıklığına neden olacağındankullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Yüksek dozlarda,uzun süreli kullanımda, özellikle küçük çocuklarda santral sinirsistemi depresyonuna bağlı solunum güçlüğü, terleme ve şok gö-rülebilir.Yine yüksek dozda, uzun süreli kullanımda yanma, kaşıntı, aksırık,baş ağrısı, uykusuzluk, halsizlik, titreme gö-rülebilir. Bu etkilergö-rüldüğünde ilaç kesilmelidir.

Doz Önerisi: Burnil Damla: Günde 1-3 kez 2-3 damla, burun deliklerinedamlatılır. Büyüklerde 4 saatte bir 2-4 damla kullanılır.

BuscopanDraje: Erişkinlerve 6 yaşından büyük çocuklara günde 3-5 kez 1-2 draje verilir. Drajelerçiğnenmeden ve emilmeden bir miktar suyla alınmalıdır.

Endikasyon: Gebelik, emzirme, çocukların ve gençlerin büyümeve gelişme devreleri, yaşlılık, enfeksiyon hastalıkları ve nekahatgibi kalsiyum ve C vitaminine gereksinim arttığı dö-nemlerde; kalsiyumve C vitamini yetmezliği tedavisi ve soğuk algınlığı ve griptedestekleyici tedavi olarak kullanılır.

Kontra Endikasyon: İlaca aşırı duyarlık, hiperkalsemi, şiddetli hiperkalsiüri,ağır renal yetmezlik durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar: Hiperkalsiürili hastalarda, böbrek fonksiyonbozukluğu ya da üriner taş olgusu geçmişi bulunanlarda idrardakalsiyum atılımının izlenmesi gereklidir. Gerektiğinde doz azaltılmalıya da tedaviye son verilmelidir. Tedavi süresince yüksek doz D vitaminialınmasından kaçınmak gerekir.

Yan Etkileri: Nadir olgularda hafif gastrointestinal rahatsızlıklar(şişkinlik, diyare) oluşabilir. Duyarlı kişilerde uzun süre yüksekdozda kullanımı idrar yollarında kalkuli oluşumunu teşvik edebilir.Bu tür hastalarınbol miktarda sıvı almaları önerilir.

Doz Önerisi: Yetişkinler ve okul çağındaki çocuklara günde1 Tablet; 3-7 yaşındaki çocuklara yarım Tablet verilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.