Cafergot

Cafergot

Tablet

NovartisPharma

Ergotamin tartarat1 mg, kafein 100 mg

Ambalaj: 20 tablet.

Endikasyon: Akut migrenkrizleri ve benzer vasküler baş ağrılarında endikedir.

Kontra Endikasyon: Bileşimdekimaddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlık; yetersiz periferiksirkülasyon, obliteratif vasküler hastalık, koroner kalp hastalığı,ağır hipertansiyon; renal veya hepatik yetmezlik; septik durumlar;gebelik, emzirme.

Uyarılar: El ve ayak parmaklarında karıncalanma gibi semptomlarortaya çıkarsa ilaç alımı kesilmeli ve hemen gerekli tedbirleralınmalıdır.Bu kombinasyon akut migren krizlerinin tedavisiiçin düzenlenmiştir. Preventif (interval) tedavi amacıyla ve uzunsüre alınmamalıdır.

Yan Etkileri: Bulantıve kusma, parestezi, ekstremitelerde ağrı ve halsizlik veya periferikvazokonstriksiyon gibi yan etkiler duyarlı kişilerde veya uzun sürelitedavilerden sonra ortaya çıkabilir.

İlaç Etkileşimleri: Troleandomisin,eritromisin veya josamisinle birlikte ergotamin kullanımı, ergotamininplazma konsantrasyonunun yükselmesine, böylelikle istenmeyenbir periferik vazokonstriksiyona neden olabilir. Ergotamin vepropranololü birlikte kullanan hastaların küçük bir bö-lümünde vazospastikreaksiyonlar rapor edilmiştir.

Doz Önerisi: Migren krizlerinin ilk semptomlarında alınmalıdır.YetişkinlerdeCafergotilk kez kullanılıyorsa başlangıç dozu olarak 2Tablet önerilir.Yarım saat içinde etki gö-rülmezse 1 Tablet dahaalınmalıdır. Gerekirse her yarım saatte 1 Tablet alınmalıdır. Dahasonraki kullanımlarda başlangıç dozu, daha önceki krizleri önlemekiçin kullanılan doza bağlı olarak, 3 tablete çıkarılabilir. Ağrıkesilmezse 1 Tablet daha alınabilir. Gerekirse her yarım saattebir 1 Tablet, günlük azami doz aşılmadan alınabilir. Kriz başına veyagünlük azami doz yetişkinlerde 6 Tablet, haftalık azami doz 10 Tablettir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.