Canesten

Canesten

Krem

Bayer

Klotrimazol

Ambalaj: 0.01 g/gx20 g’lik tüp.

Endikasyon: Dermatofitler,mayalar, küfler, vb.ne karşı geniş spektrumlu antimikotik etkiye sahipolmasının yanı sıra,Trichomonasvaginalis, Grampozitif mikroorganizmalar(streptokoklar/stafilokoklar) ve Gramnegatif mikroorganizmalara (Bacteroides/Gardnerella vaginalis) karşı da etkilidir. Bu tip enfeksiyonlara örnek olarakayak ve ellerdeki mikozlar (atlet ayağı, tinea manuum), paronychia’lar, deri vederinin kat yerlerindeki mikozlar (tinea korporis, tinea kruris), derinin süperfisyelkandidozları (Candida balanitis, Candidavulvitis), pitiriyazis versikolor,eritrazma ve yukarıda adı geçen patojenlere bağlı olarak gelişen seboreikdermatit sayılabilir. Klotrimazole duyarlı bakterilerle süper enfeksiyon sonucuenfekte olan deri hastalıklarında da kullanılır.

Kontra Endikasyon: Klotrimazola karşı aşırı duyarlığı olanlardakullanılmamalıdır.

Uyarılar: Gebeliğin ilk üç ayında, ancak hastanın sağlığıyö-nünden elzem olduğu düşünüldüğü takdirde kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: Klotrimazole lokal tolerans genellikleiyidir. Nadir olarak tüm bedende alerjik reaksiyon, ağrı; deri ve eklerindekaşıntı, kızarıklık görülür.

Doz Önerisi: Hastalıklı cilt bölgesine günde 2-3 kez ince bir tabakahalinde uygulanıp emdirilir. Bir el büyüklüğündeki bir bölgenin tedavisi için ½cm uzunluğunda krem yeterlidir. Tedaviyi hijyenik olarak desteklemek için, kremuygulamasından önce cildin hastalıklı bölgesinin yıkanması ve tamamenkurulanması önerilir. Tedavinin başarılı olabilmesi için, uygulama düzenli veyeterli süre devam ettirilmelidir. Tam bir iyileşme sağlamak amacıyla,endikasyonlara bağlı olarak tedaviye hastanın semptomlarının kaybolmasınıizleyen 2 hafta süresince devam edilmelidir. Semptomlar genellikle aşağıdaverilen tedavi süreleri sonunda kaybolmaktadır: Dermatomikozlarda 3-4 hafta,eritrazmada 2-4 hafta, pitiriyazis versikolorda 1-3 hafta, Candida vulvitisve Candida balanitiste 1-2 hafta.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.