Calcidine

Calcidine

Granül

Biofarma

Ergo kalsiferol (D2vitamini) 3000 Üİ, kalsiyum glukonat 375 mg, kalsiyum magnezyum inositohekzafosfat125 mg/5 g

Ambalaj: 75 g’lik plastik kutularda.

Endikasyon: D vitaminieksikliğinin tedavi ve profilaksisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Hiperkalsemi, D hipervitaminozu,hiperfosfatemi ve hiperparatiroidizmde kontrendikedir.

Uyarılar: Nutrisyonel nedenlere bağlıolmayan raşitizm ve osteomalazinin (ailesel hipofosfatemi, renalosteodistrofi, metabolik asidoz, Fanconi sendromu) yüksek dozdaergokalsiferol, kalsifedol veya kalsitriol ile tedavisi gereklidir.Gebelikte gereksinimin ötesinde yüksek dozlarda D vitamini kullanmaktankaçınılmalıdır.

Yan Etkileri: Ergokalsiferol, ancak hiperkalsemiyebağlı olarak yan etkiler oluşturur. Bu nedenle, hiperkalsemi belirtilerivarsa D vitamini intoksikasyonu başlamış demektir. Hiperkalsemininerken belirtileri konstipasyon, diyare, baş ağrısı, anoreksi,ağızda metalik tat, bulantı, kusma, susama, ağızda kuruluk, yorgunluk,kuvvetsizlik; geç belirtileri ise kemik ağrısı, bulanık idrar, konvülziyonlar,hipertansiyon, ışığa karşı duyarlık, aritmiler, kaşıntı, mental değişmeler,kas ağrısı, akut pankreatit, bulantı, kusma, zayıflama, sık idraraçıkmadır.

İlaç Etkileşimleri: Barbitürat, fenitoin gibi hepatikmikrozomal enzim indüksiyonu yapan maddeler ergolsiferol yıkımınıartırabilir. Tiyazit sınıfı diüretiklerin kalsiyum bileşiklerive D vitamini ile kullanılması hiperkalsemi riskini artırabilir.Kolestiramin,kolestipol ve likit parafin D vitamini emilimini azaltabilir.

Doz Önerisi: Nutrisyonel D vitamini eksikliği, raşitizm veosteomalazi tedavisi için, büyüklere günde 1000-2000 ünite (¼-½ ölçek),çocuklara günde 1000-4000 ünite (¼-1 ölçek) önerilir. Tedaviye aylarcadevam gereklidir. Klinik, radyolojik ve biyokimyasal iyileşme saptandıktansonra, D vitamini eksikliğini doğuran şartlar sürüyorsa, büyüklerdeve çocuklarda günde 400 ünite ile tedavi sürdürülür. Uzun süre antikonvülzanalanlarda gö-rülen osteomalazinin tedavisi için büyüklere günde1000-4000 ünite (¼-1 ölçek), çocuklara günde 1000 ünite (¼ ölçek) önerilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.