Cetryn

Cetryn

Film Tablet

TriPharma

Setirizin 2HCI

Ambalaj: 10mgx10 tablet.

Eşdeğeri: Allerset Film Tablet: 10 mgx10 tablet(Santa Farma);HitrizinFilm Tablet: 10 mgx10 tablet(Deva);Ressital Film Tablet: 10 mgx10 tablet(Biofarma);SetiralFilm Tablet: 10 mgx10 tablet(Toprak);Zyrtec Film Tablet: 10 mgx10 tablet(UCB).

Cetryn

Şurup

Setirizin 2HCI

Ambalaj: 1 mg/mLx-200 mL’lik şişe.

Eşdeğeri: Allerset Şurup: 1 mg/mLx200 mL’lik şişe(Santa Farma);RynsetŞurup: 1 mg/mLx200 mL(aris);Zyrtec Şurup: 1 mg/mLx200 mL’lik şişe(UCB).

Endikasyon: Mevsimselalerjik rinit (saman nezlesi), yıl boyu süren alerjik rinit (perenealalerjik rinit), akutkronik ürtiker ve anjiyoödem, fiziksel etkenlerebağlı ürtiker (dermografizm), alerjik konjunktivit, atopik ekzemagibi alerjik dermatozlar ve prüritte endikedir.

Kontra Endikasyon: Setirizinekarşı duyarlı olan kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar: Taşıt ve tehlikeli makine kullananlardaönerilen dozlar aşılmamalıdır. Uyuşukluk yapabileceği düşünülerektedbirli olunmalıdır. Gebe ve emziren kadınlarda kullanım güvenirliğikanıtlanmamıştır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda uygulanacakdoz yarıya indirilmelidir.

Yan Etkileri: Psikomotorfonksiyonlarla ilgili objektif testlerde setirizinle raslanan sedasyonsıklığının plasebodaki kadar olduğu anlaşılmıştır. Nadir olarakaşırı duyarlık, baş ağrısı, uyku hali, ajitasyon, ağız kuruluğu vegastrointestinal yakınmalar gibi hafif ve geçici yan etkiler bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Alkollebirlikte ve diğer sedatiflerle aynı zamanda kullanılmaz.

Doz Önerisi: Cetryn Film Tablet: Günlük doz erişkinlerde ve 12 yaşından büyük çocuk-larda1x1 Tablettir. Yakınmaların biçimine ve devamlılığına bağlı olarak tedavisüresi ayarlanabilir. Mevsimsel allerjik rinit durumunda 3-6 haftalık tedaviyeterli olacaktır.

Cetryn Şurup: Yetişkinlerde ve 12 yaşından büyükçocuklarda günde bir kez 10 mg (2 ölçek); 6-11 yaş arasında bulgularınşiddetine göre günde 5-10 mg (1-2 ölçek); 2-5 yaş arasında günde 5 mg (1 ölçek).İstenirse günlük doz ikiye bölünerek kullanılabilir. Yakınmaların biçimine vedevamlılığına bağlı olarak tedavi süresi ayarlanabilir. Mevsimsel allerjik rinit(saman nezlesi) durumunda 3 - 6 haftalık tedavi yeterli olacaktır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.