Citazon

Citazon

Citazon nedir ne için kullanılır, Citazon nasıl kullanılır, Citazon ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tablet

Ambalaj: 

150 mgx50 Tablet.

Endikasyon: 

Tüberkülozve lepra tedavisinde kullanılır. Duyarlı enfeksiyonlarda streptomisinve İNH ile kombinasyon halinde kullanılabilir.Ayrıca tiasetazon diğer ilaçlaradirençli olan tüberküloz enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılır.

Kontra Endikasyon: 

Tiasetazona karşı hipersensitivitesiolan hastalarda, karaciğer fonk--siyonlarının bozukluğu ve böbrekyetmezliği durumlarında kullanılmamalıdır.

Uyarılar: 

Tiasetazonun terapö-tik indeksidüşük olduğundan, böbrek bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.Bu ilaçla tedavi sırasında kan tablosunun ve hepatit olasılığı nedeniyleserum transaminazlarının düzeyinin izlenmesi gerekir.

Yan Etkileri:

 Genel olarak hafif dereceli allerjikreaksiyonlar gö-rülebilir ve tedavi kesildiğinde çabuk bir şekildeortadan kaybolur. Fakat tedavi devam ederse bu yan etkileri, agranülositozve kemik iliği depresyonu, akut hemolitik anemi benzeri ciddi reaksiyonlarizleyebilir.

İlaç Etkileşimleri: 

Streptomisin ile kombinasyonuototoksik etkisini artırabilir.

Doz Önerisi:

 Erişkin dozu 150 mg/gün veya 2 mg/kg/gün tek doz halindeverilir. Çocuk dozu günlük 4 mg/kg/gün olarak verilir. Düşük dozlabaşlamak ve 1-2 hafta içinde hastanın tolere edebileceği maksimumdoza çıkmak tercih edilir.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.