Decapeptyl

Decapeptyl

Enjektabl

ErKim

triptorelin

Ambalaj: 0.1 mg/1 mLx7 kullanıma hazır şırınga

: 0.5 mg/1mLx 7 kullanıma hazır şırınga.

Decapeptyl Depot

Enjektabl

triptorelin

Ambalaj: 3.75mgx1 şırınga.

Endikasyon: Erkeklerdeilerlemiş hormon bağımlı prostat kanserinin semptomatik tedavisindeterapi amaçlı ve prostat kanserinin hormon bağımlılığının ayırıcıtanısında tanı amaçlı; kadınlarda ise uterus miyomları ve endometriyoziste,overyen hormon yapımının baskılanması gereken durumlarda ve yardımlıüreme tekniklerinde (luteal fazda prematüre LH piklerinin önlenmesi;foliküler fazda ise flareup etkisinden yararlanmak amacıyla) endikedir.

Kontra Endikasyon: Erkeklerde: Hormona bağlı olmayan prostatkanseri, cerrahi kastrasyonun ardından.Kadınlarda: Klinik olarak belirgin osteoporoz yada osteoporoz riski, gebelik, laktasyon.Yardımlı üreme teknikleri: Özellikle polikistik overlihastalarda, ultrasonografi ile saptanan foliküller 10’dan fazla olduğunda,triptorelin kullanımında önlemlerin sayısı artırılmalıdır.

Uyarılar: Tedaviye başlamadan önce hastanıngebe olmadığı kesin olarak saptanmalıdır.Tedavinin ilk ayında hasta hormonalolmayan kontraseptifler kullanmalıdır.Emzirme sırasında kullanımıylailgili veriler henüz yeterli değildir.

Yan Etkileri: Erkeklerde: Sıcakbasması, impotens ve libido kaybı, nadiren jinekomasti, testiküler atrofi veuyku bozukluğu, nadiren sakal gelişiminde azalma ve göğüs, kol ve bacakkıllarında dökülme, depresif ruh hali, kilo değişimi, iştah kaybı, baş ağrısı,artan enzim aktivitesi ve trombofilebit.Kadınlarda: Sıcak basması, kanama veya deridelekelenme, vajinal kuruluk ve/veya disparoni. Tedavinin başında çekilmekanaması görülebilir. Hafif, trabeküler kemik kaybı oluşabilir.

İlaç Etkileşimleri: Bir tedbir olarak hiperprolaktinemikilaçlarla birlikte kullanımından sakınılmalıdır.

Doz Önerisi: Decapeptyl: Alışılmış doz, 7 gün süreyle 0.5 mg’dir ve deri altınauygulanır. Daha sonra sürek dozu olarak 0.1 mg uygulanır.IVF’de deri altına 0.5 mg 10 günsüreyle uygulanır, daha sonra günde 0.1 mg ile devam edilir.Decapeptyl Depot: Her 28 günde bir 1 kez ya SC ya da IM olarak enjekteedilir. Enjeksiyon yeri her seferinde değiştirilmelidir.Erkeklerde: Prostat kanseri tedavisinde 4haftalık terapi dö-nemlerine uyum tedavide önem taşımaktadır. Diyagnostikolarak genellikle 3 aylık uygulamadan sonra prostattaki kanserinandrojen bağımlı olup olmadığı belirlenebilmektedir.Decapeptyl Depottedavisi genellikle uzun sürelibir tedavidir.Kadınlarda: Uterus miyomu ve endometriyoziste genellikle6 aylık bir tedavi dö-nemi yeterlidir. Yardımlı üreme tekniklerinde,siklusun 2. ya da 3. günü (foliküler faz) veya 21. gününde (lutealfaz) tek enjeksiyon uygulaması. Bazı protokollerde daha sonra günlükSC (0.1 ya da 0.5 mg’lik) formların uygulanması önerilmektedir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.