Degastrol

Degastrol

Degastrol nedir ne için kullanılır, Degastrol nasıl kullanılır, Degastrol ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Mikropellet

Lansoprazol

Ambalaj:

 15 mg x 28 Kapsül

: 30 mgx14 ve 28 Kapsül.

Endikasyon:

 Duodenal Ülser, gastrik ülser, reflü özofajitin kısa süreli tedavisinde,ZollingerEllison sendromu dahil patolojik hipersekresyonun uzunsüreli tedavisinde veHelicobacterpylorienfeksiyonu ile seyredenduodenal ülser tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Lansoprazole Karşı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Etki ve emniyeti belirtilmediğinden gebelerde, emzirenlerde ve 18 yaşın altında kullanılmamalıdır.Hepatik yetmezliği olanlarda doz 30 mg’yi aşmamalıdır.

Yan Etkileri:

 En çok rastlanan advers etkiler diyare, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve konstipasyon dur. Abdominal ağrı, baş ağrısı, flu sendromu, ağrı,sırt ağrısı, gö-ğüs ağrısı ve enfeksiyon, diyare, gastrointestinal anomali (polip), kusma, diş bozukluğu, bulantı, gastroenteritis, rektal bozukluk, artralji görülmüştür. Anafilaksi dahil kızarıklık, prüritte aşırı duyarlılık reaksiyonları rapor edilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Teofilinle Birlikte kullanımı teofilin dozunda ayarlama gerektirebilir. Sukralfat En az yarım saat önce kullanılmalıdır. Ketokonazol, ampisilin esterleri,demir tuzları, digoksin gibi ilaçların emilimini etkileyebilir.

Doz Önerisi:

 Duodenal Ülser: Günde 1 kez 30 mg (1 mikropellet Kapsül) olarak kullanılır. Tedavi süresi 4 haftadır. Sürek tedavide günde 1 kez 15 mg’lik 1 kapsül uygulanır.Gastrik Ülser: Günde 1 kez 1 Kapsül olarak kullanılır. Tedavi Süresi 4 haftadır. Tedaviye gerekirse 2-4 hafta daha devam edilir.Sürek tedavide günde 1 kez 15 mg’lik 1 kapsül uygulanır.Reflü Özofajit (Erozyon ve ülserasyon varlığının endoskopik tespiti halinde): Günde 1 kez 1 Kapsül olarak kullanılır.Tedavi süresi 4-8 haftadır. 8 haftalık tedaviye yanıt vermeyen reflü özofajitli hastalarda 8 haftalık ek bir tedavi daha uygulanabilir.Nüks ile gelen erozif özofajitli hastalarda 8 haftalık ek bir tedavi daha düşünülmelidir. Sürek tedavide günde 1 kez 15 mg’lik 1 kapsül uygulanır.Hipersekresyon Durumları (ZollingerEllison Sendromu): Günde 1 kez 2 Kapsül olarak kullanılır. Gereğinde günlük doz 120-180 mg’ye yükseltilebilir.90 mg’nin üzerindeki günlük dozlarda toplam doz ikiye bölünerek verilmelidir.Kapsüller aç karnına kullanılmalıdır.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.