Didronat

Didronat

Tablet

Koçak

Etidronat disodyum

Ambalaj: 200 mgx60 Tablet

Ambalaj: 400mgx30 tablet.

Endikasyon: Postmenopozalosteoporozun sadece küratif tedavisinde kalsiyumla dö-nüşümlüolarak kullanılır. Profilaktik amaçla kullanılmaz.

Kontra Endikasyon: Böbrek yetmezliğiolan hastalarda, hiperkalsemili kişilerde ve etidronata karşı duyarlığıolanlarda kullanılmaz.

Uyarılar: Gerekli tetkikler yapıldıktansonra gerekiyorsa kullanılmalıdır.Osteoporoz tedavisinde 3 aylık tedaviler önerilir.Bu 3 aylıkdevreler en az 3 yıl devam eder. Osteoporoz tedavisi gö-ren hastalardengeli beslenmeye dikkat etmeli ve yeterli miktarlarda kalsiyumve/veya D vitamini almalıdırlar. Gebelerde kesin gerekmedikçekullanılmamalıdır. Emziren annelerde kullanımı önerilmez.

Yan Etkileri: Bulantı ve diyare gö-rülebilir.Yüksek dozlarda (20 mg/kg/gün) ve 6 aydan fazla aralıksız kullanıldığındaosteid mineralizasyonuna engel olur.

İlaç Etkileşimleri: Birliktealındığında kalsiyum, magnezyum ve alüminyum içeren antasitler vemineral içeren vitamin müstahzarları etidronatın mideden emiliminiazaltır. Mineralizasyon zorluklarına neden olan ürünlerle birlikteverilmemelidir.

Doz Önerisi: Yemeklerden 2 saat önce su veya meyve suyuylaalınabilir.Süt gibi kalsiyumca zengin gıdalarla alınmamalıdır.Postmenopozal osteoporozda 15 gün süreyle günde 1 Tablet, bunun ardından2.5 ay süreyle 1 g/gün kalsiyum ve/veya 400 IU/gün D vitamini alınarakbir kür tamamlanır, kürlere devam edilir. Tedavi 2-3 yıl sürer.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.