Diprivan

Diprivan

Diprivan nedir ne için kullanılır, Diprivan nasıl kullanılır, Diprivan ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Enjektabl Emülsiyon IV

propofol

Ambalaj:

 200 mg/20mLx2 ve 5 ampul

: : 500 mg/50 mLx1 flakon.

End.:

 Anestezi İndüksiyonunda ve sürdürülmesinde veya mekanik ventilasyon sırasında sürekli sedasyon sağlamak amacıyla kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Propofol Karşı aşırı duyarlılığı olanlarda ya da genel anestezinin veya sedasyonun sakıncalı olduğu hastalarda, 3 yaşından küçük çocuklarda, gebelikte,obstetrik anestezide ve 16 yaşından küçük çocuklardaki sedasyondakontrendikedir.

Uyarılar:

 Propofol epileptik bir hastaya uygulandığında konvülziyon riski olabilir. Kalp, solunum, böbrek yada karaciğer bozukluğu olanlara ya da hipovolemik ya da fiziksel durumu iyi olmayan hastalara uygulanırken tedbirli olunmalıdır.Araba ve makine kullanımı yeteneğini bozar.

Yan Etkileri:

 Hipotansiyon Ve geçici apne; konvülsiyon ve opistotonus da dahil olmak üzere epileptiform hareketler; uyanma döneminde bulantı, kusma ve baş ağrısı; çok seyrekolarak bronkospazm, eritem ve hipotansiyonu da içeren bir anafilaktiktablo; postoperatif ateş ve seksüel disinhibisyon görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Morfin, meperidin ve fentanil gibi narkotikler ve opioid sedatif kombinasyonları(benzodiazepinler, barbitüratlar, kloral hidrat, droperidol vs.) ile etkileşir.

Doz Önerisi:

 Propofolün dozajı ve uygulanma hızı, klinik önemi olan faktörler ve bu arada indüksiyondan önce ve birlikte kullanılan ilaçlar, hastanın yaşı, ASA fiziksel sınıfı ve hastanın düşkünlük derecesi gibi faktörlere göre istenen etki elde edilecek şekilde bireyselleştirilmiş ve titre edilmelidir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...