Dispril

Dispril

Dispril nedir ne için kullanılır, Dispril nasıl kullanılır, Dispril ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dispril Suda Çözünen Tablet

Asetilsalisilik Asit

Dispril Ambalaj:

300 mg x 24 tablet.

Dispril Endikasyon:

İltihabi Durumlarda, örneğin akut ve kronik romatizmal hastalıklarda; ağrılarda,örneğin baş ve diş ağrısı, bel ağrısı (lumbago), nevralji, siyatik,migren ve adet sancılarında; soğuk algınlığı, grip ve hafif enfeksiyonlarda göz-rülen ağrı ve ateş durumlarında endikedir. Ayrıca antiagregan olarak da kullanılır.

Dispril Kontrendikasyon:

Salisilatlar Ve diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçlara karşı aşırı duyarlılığı olanlarda, kanama eğiliminin arttığı patolojik durumlarda, gebeliğin son üç ayında, glukoz 6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde, gastrointestinal kanalda kronik ve aktif ülseri olanlarda kullanılması sakıncalıdır.

Dispril Uyarılar:

Karaciğer harabiyeti olanlarda, ayrıca cerrahi girişimde bulunulacak kişilerde dikkatle kullanılmalıdır.Gebelerde kullanımı önerilmez.Emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Dispril Yan Etkileri:

 Gastrointestinal Hemoraji, ülserasyon, tinnitus, vertigo, geçici işitme kaybı, kanama zamanının uzaması ve nadiren lökopeni, trombositopeni, plazma demir konsantrasyonunda düşme gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

Antikoagülanların Ve oral hipoglisemik yanların etkisini potansiyalize eder. Salisilatlar Küçük dozlarda probenesid ve sulfinpyrazone ürikozürik etkisini azaltır. Spironolakton İle oluşan sodyum itrahı, salisilat varlığında azalabilir. Alkolle, kortikosteroidlerle birlikte kullanımı gastrointestinal sistemde kanama olasılığını artırır. Pirazolon Türevleri İle birlikte kullanımı gastrointestinal ülserasyon riskini artırır. Üriner alkalileştiriciler, fenobarbital vepropranolol asetilsalisilik asidin etkisini azaltır.

Dispril Doz Önerisi:

  • Günlük doz erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklarda 24 saatte 13 tableti geçmemek şartıyla bir kerede 1-3 Tablet,
  • 12 yaşından küçük çocuklarda durum değerlendirilmelidir.
  • Tabletler alınmadan önce suda çözdürülmelidir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...