Dispril

Dispril

Suda Çö-zünen Tablet

aris

Asetilsalisilikasit

Ambalaj: 300 mgx24 tablet.

Endikasyon: İltihabidurumlarda, örneğin akut ve kronik romatizmal hastalıklarda; ağrılarda,örneğin baş ve diş ağrısı, bel ağrısı (lumbago), nevralji, siyatik,migren ve adet sancılarında; soğuk algınlığı, grip ve hafif enfeksiyonlardagö-rülen ağrı ve ateş durumlarında endikedir. Ayrıca antiagreganolarak da kullanılır.

Kontra Endikasyon: Salisilatlarave diğer nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlara karşı aşırı duyarlığıolanlarda, kanama eğiliminin arttığı patolojik durumlarda, gebeliğinson üç ayında, glukoz6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde, gastrointestinalkanalda kronik ve aktif ülseri olanlarda kullanılması sakıncalıdır.

Uyarılar: Karaciğer harabiyeti olanlarda, ayrıca cerrahigirişimde bulunulacak kişilerde dikkatle kullanılmalıdır.Gebelerde kullanımı önerilmez.Emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Gastrointestinalhemoraji, ülserasyon, tinnitus, vertigo, geçici işitme kaybı, kanamazamanının uzaması ve nadiren lö-kopeni, trombositopeni, plazmademir konsantrasyonunda düşme gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Antikoagülanlarınve oral hipoglisemiyanların etkisini potansiyelize eder. Salisilatlarküçük dozlarda probenesid ve sülfinpirazonun ürikozürik etkisiniazaltır. Spironolaktonla oluşan sodyum itrahı, salisilat varlığındaazalabilir. Alkolle, kortikosteroidlerle birlikte kullanımıgastrointestinal sistemde kanama olasılığını artırır. Pirazolontürevleriyle birlikte kullanımı gastrointestinal ülserasyonriskini artırır. Üriner alkalileştiriciler, fenobarbital vepropranolol asetilsalisilik asidin etkisini azaltır.

Doz Önerisi: Günlük doz erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklarda24 saatte 13 tableti geçmemek şartıyla bir kerede 1-3 Tablet, 12 yaşındanküçük çocuklarda durum değerlendirilmelidir. Tabletler alınmadanönce suda çö-zündürülmelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.