Dodex

Dodex

Ampul IM

Deva

B12vitamini1 g

Ambalaj: 1 mL’lik 5 ampul.

Endikasyon: Pernisiyözanemi, megaloblastik anemi, malabsorpsiyondan ileri gelen makrositeranemi, hemolitik anemi, spru; omuriliğin yan ve arka kordonundakidejenerasyonlar ile perifere ait nö-rolojik komplikasyonlar; diğerB12vitamini eksiklikleri; ayrıca hastalık, ameliyat vedoğum sonrası nekahetleri ile gebelikteki B12vitaminieksikliklerinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Aşırı duyarlıktakontrendikedir.

Uyarılar: B12vitamini omurilikyan ve arka kordonundaki subakut dejenerasyonlarda, semptomlarımaskeleme ihtimali nedeniyle tam teşhis konmadan önce verilmemelidir.Siyanokobalamin optik nö-ropatileri kö-tüleştirebilir. B12vitaminiyle anemi tedavisi sırasında folik asit, demir ve potasyumtuzları vermek gerekebilir.

Yan Etkileri: B12vitaminine toleransgenellikle iyidir.

İlaç Etkileşimleri: Metformin,B12vitamininin intestinal emilimini azaltır. Potasyum sitratve/veya kalsiyum glukonatın B12vitamini emilimini bozduğugözlenmiştir. Kolşisin, paraamino salisilik asit veya iki haftadanuzun süre aşırı alkol alınması B12vitamini malabsorpsiyonunaneden olabilir. Tiamin hidroklorür ve riboflavin mevcudiyetindeçabuk tahrip olur.

Doz Önerisi: Akut nevraljilerde günde 500-1000mg B12vitamini IM olarakverilir. Akut nevrit ve nevraljilerde tedavinin 10 gün sürdürülmesiönerilir. Pernisiyöz anemi ve hiperkrom makrositer anemide tedaviyegünaşırı 250-1000mg B12vitamini IM verilerek başlanır ve bu uygulama 1-2 hafta sürdürülür.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.