Doline

Doline

Ampul IM

TriPharma

Etofenamat

Ambalaj: 1g/2 mLx1 ampul.

Eşdeğeri:

Flexo IM Ampul: 1 g/2 mLx1 ampul(Berksam);RheumonIM Ampul: 1 g/2 mLx1 ampul (Bayer).

Endikasyon: Akutşiddetli ağrılarda: Kasiskelet sisteminin romatizmal hastalıklarında;örneğin kronik romatoid artrit, ankilozan spondilit, kas romatizması, ağrılıomuz tutulması (periarthritis humeroscapularis), lumbago, siyatik, tenosinovit,bursit, omurga ve eklemlerin mekanik ve dejeneratif harabiyetine bağlı oluşaniltihabi hastalıklar (aktive olmuş spondiloartrit veya artroz); küntyaralanmalar (örneğin spor yaralanmaları); ezilme, burkulma, incinme; postoperatif ödem veya iltihaplarda endikedir.

Kontra Endikasyon: Alerjikreaksiyonlara karşı eğilim, özellikle etofenamata ve diğer nonsteroidalantienflamatuvarlara karşı aşırı duyarlık; astım, kronik obstrüktif solunumyolları hastalıkları, saman nezlesi veya kronik burun mukozası ödemi (Bu tiphastaların nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlara karşı diğer hastalara nazarandaha sık reaksiyon göstermesi sonucu astma krizleri, lokal deri ve mukozaödemleri -Quincke ödemi veya ürtiker oluşabilir); hematopoetik bozukluklar;antikoagülanlar veya trombosit agregasyon inhibitörleriyle tedavi gören veyapıhtılaşma bozukluğu; sınırlı karaciğer, böbrek veya kalp fonksiyonları;gastrik veya duodenal ülser veya bununla ilgili bir özgeçmişi olan hastalardakullanılmamaktadır.

Uyarılar: Akutintermitant porfirilerde yarar/zarar oranı göz önüne alınarak kullanılmalıdır.Bağırsak iltihabı (kolitis ülseroza, Crohn hastalığı) hikayesi olanlarda,hipertansif hastalarda, büyük cerrahi girişimlerin ardından özellikle dikkatlibir tıbbi kontrol gerekmektedir. Nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar uteruskontraksiyonlarının inhibisyonuna ve kanama eğiliminin artmasına yolaçabileceğinden, gebelik süresince ve laktasyonda kullanılmamalıdır. Tedavi,araç ve makine kullanma yeteneğini azaltacak ölçüde reaksiyon hızınıetkileyebilir. Bu etki özellikle etofenamatla birlikte alkol alındığındabelirginleşir.

Yan Etkileri: Nadirolgularda enjeksiyon yerinde ağrı, sertlik, kızarıklık, şişlik ve kaşıntıbildirilmiştir. Ender olarak baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, görme bozuklukları,deride döküntü ve allerjik ödemler, dokuda su toplaması, gastrointestinalrahatsızlıklar (örn. epigastrik şikayetler, sindirim bozuklukları, bulantı veyakusma), miksiyon esnasında ağrı görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Çeşitli diüretiklerin(örn. furosemid, tiyazit) ve antihipertansif (örn. Beta blokerler) ilaçlarınetkisiDolineIMileazalabilir. Probenesid ve sülfinpirazon gibi ürikozürik ilaçlar ile birliktekullanımı etofenamatın renal atılımını yavaşlatabilir.Doline IMile digoksin, fenitoin, lityum,metotreksat veya oral antidiyabetiklerin beraber kullanımında bu aktifmaddelerin etkinlik ve toksisitesi kuvvetlenebilir. Kortikosteroitlerin,diğer nonsteroidal antiromatizmal ilaçların veya alkolün aynı anda alınması gastrointestinalyan etkilerin insidansında artışa neden olabilir.

Doz Önerisi: Yetişkinlerde derin intramüsküler uygulanan 1 ampulDoline IMgenellikle yeterlidir. Dozgerektiğinde 24 saat sonra tekrarlanabilir.

Doline

Jel

Etofenamat

Ambalaj: 50mg/gx40 gramlık tüp.

Eşdeğeri:

Flexo Jel: 50 mg/gx40 g’lik tüp(Berksam);Rheumon Gel Jel: 50 mg/gx40 g(Bayer).

Doline

Sprey

Etofenamat

Ambalaj: 100mg/mLx50 mL’lik şişe.

Eşdeğeri:

Rheumon Sprey: 100 mg/mLx50 mL(Bayer).

Endikasyon: Akutşiddetli ağrılarda: Kasiskelet sisteminin romatizmal hastalıklarında; örneğinkronik romatoid artrit, ankilozan spondilit, kas romatizması, ağrılı omuztutulması (periarthritis humeroscapularis), lumbago, siyatik, tenosinovit,bursit, omurga ve eklemlerin mekanik ve dejeneratif harabiyetine bağlı oluşaniltihabi hastalıklar (aktive olmuş spondiloartrit veya artroz); küntyaralanmalar (örneğin spor yaralanmaları); ezilme, burkulma, incinmedeendikedir.

Kontra Endikasyon: Flufenamikasit ve diğer nonsteroidal antienflamatuvarlara karşı aşırı duyarlığı olanlardakullanılmaz.

Uyarılar: Mukoza,açık yaralar ve ekzematöz iltihaplı deri bölgelerine uygulanmamalıdır.Gebelikte kullanımı önerilmemektedir. Emziren kadınlarda, yalnızca küçükalanlar üzerine ve kısa süreli olarak uygulanabilir. Çocuklarda kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Çok nadirolgularda deride irritasyon görülebilirse de, ilaç kesildiğinde hızla kaybolur.

Doz Önerisi:

Doline Jel: Günde 3-4 kez ağrılı bölgenin büyüklüğüne göre 5-10 cmuzunluğunda jel tüm ağrıyan bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Deriyeuygulandığında başlangıçta hafif bir serinletici etki hissedilir. Uygulanacakkısım bandajlı ise ilaç bandaja yakın olarak açık deri kısımlarına uygulanır vehızla deri ve derialtı bölgelerine penetre olarak hasta bölgeye ulaşır.

Doline Sprey: Hastalıklı bölgeye ve çevresinegünde 3-5 kez uygulanmalıdır. Genel olarak her keresinde 7 püskürtme (1püskürtme yaklaşık 0.18 mLDoline Spreyve 18 mg etofenamat) yeterlidir. Gerekirse dozyükseltilebilir. Her 1-2 püskürtmeden sonra solüsyonun deri içine geçişini kolaylaştırmakiçin hafifçe ovulması ve sonra da kurumasının sağlanması tavsiye edilir. Deriyeuygulandığında başlangıçta hafif bir serinletici etki hissedilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.