Dolphin

Dolphin

Film Tablet

Sanovel

Diflunisal

Ambalaj: 500mgx10 tablet.

Endikasyon: Hafif ve orta şiddette ağrılarla(diş, çene ve KBB ameliyatları dahil tüm ameliyatlar sonrası ağrılar,kaskemik zedelenme ve burkulmaları dahil ortopedik ağrılar, neoplazilerebağlı ağrılar, doğum sonrası ağrıları, dismenore -adet sancıları,çeşitli nedenlere bağlı baş ağrıları, diş ağrıları, nevraljivb.), osteoartrit ve romatoid artritin akut veya uzun süreli semptomatiktedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Diflunisalekarşı aşırı duyarlık durumlarında, aspirin ve diğer nonsteroid antienflamatuvarilaçların akut astmatik atak, ürtiker veya rinite yol açtığı hastalarda,aktif peptik ülserli ve gastrointestinal kanamalı hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Nonsteroidal antienflamatuvarilaçların kullanımına bağlı olarak istenmeyen oftalmolojik etkilerbildirilmiştir. Renal fonksiyon bozukluğu olan kişilerde dikkatlekullanılmalı, daha düşük dozlar uygulanmalıdır. Yetersiz kardiyakfonksiyonu, hipotansiyon veya sıvı retansiyonuna yol açan diğerdurumlarda dikkatle kullanılmalıdır. Gebelikte güvenirliği henüzbilinmemektedir. Anne sütüyle beslenen çocuklarda ortaya çıkabilecekistenmeyen etkilerden dolayı ilaç veya emzirme kesilmelidir.

Yan Etkileri: Çok iyi tolere edilmesine rağmenseyrek olarak dispepsi, bulantı, kusma, vertigo, uyuşukluk, pruritusve ciltte kızarıklıklar gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Varfarin,asenokumarol ve fenprokumonla aynı zamanda kullanılması protrombinsüresinin uzamasına neden olur. Diflunisal, kumarinleri proteinbağlanma bölgelerinden rekabet halinde uzaklaştırır. Diflunisal,hidroklorotiyazit ve furosemidin hiperüremik etkilerini azaltır.

Doz Önerisi: Hafif ve orta şiddetteki ağrılarda günlük 2 ve3 kez 250-500 mg dozlarda uygulanır. Osteoartrit veya romatoid artritteikiye bö-lünmüş dozlar halinde günde 500-1000 mg uygulanır.Günde 1.5 g’lik sürek dozununaşılmaması önerilir. Su, süt veya gıdayla beraber çiğnenmeden vekırılmadan yutulmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.