Dopmin

Dopmin

Konsantre İnfüzyon

Drogsan

Dopamin HCl

Ambalaj: 200 mg/5 mLx5 ampul.

Eşdeğeri: GiludopKonsantre İnfüzyon: 200mg/10 mLx5 ampul(Dr. F.Frik).

Endikasyon: Enfarktüssonucu dahil kalp iflaslarında (kardiyojen şok); ameliyat sonrasışokları; büyük su kayıplarında (hipovolemik şok), volüm tamamlandıktansonra; ağır enfeksiyonlarda (enfeksiyon toksisitesi şoku); aşırıduyarlık reaksiyonlarında (anafilaktik şok); aşırı kan basıncıazalmalarında (ağır hipotansiyonlar); şok tehditleri (preşok), böbrekyetersizliği tehditlerinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Dopamineduyarlı bronşiyal astımlılarda kullanılmaz. Tireotoksikoz, böbreküstübezitümörlerinde, dar açı glokomda, idrar kalıntılı prostat adenomunda,taşiaritmiler, ritm bozukluklarında kullanılmaz.

Uyarılar: Enfüzyona başlamadan önce hipovolemitamamen düzeltilmelidir.Mümkünse kan ya da plazma bu konuda endikedir. Dopaminindamar dışına enfüzyonundan kaçınılarak büyük venlere enfüzeedilmelidir.Damar dışına enfüzyonlar nekrozlara ve çevre dokulardailacın göllenmesine neden olabilir. Dopamin enfüzyonu sırasındaidrar akımı, kardiyak debi ve kan basıncı gibi parametreler çok yakındangözlenmelidir. Gebelerdeki kullanımına ancak fetusta meydanagelebilecek zararlar göz önüne alınarak karar verilmelidir.

Yan Etkileri: Ara sırahafif bulantı, kusma, baş ağrısı, huzursuzluk, parmak tremoru, gö-ğüsağrıları, çarpıntı, kan basıncı yükselmesi görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Dopaminve guanetidin aynı anda verilirse sempatomimetik etki kuvvetlenir.MAO inhibitö-rü tedavisi gö-renlerde daha düşük dopamin dozlarıyeterlidir (normalin 1/10’u). Dopamin diüretiklerle birlikte kullanıldığındamunzam, kuvvetlendirici etki yapar. Dopamin ve trisiklik antidepresifler,anestetikler (ritm bozukluklarına eğilim) veya fenitoin ile (kanbasıncı azalması ve bradikardi) gö-rülmüştür. Dopamin ana alkaloidlerlekombine edilirse perifer damarlarda gangren tehlikesi ortaya çıkabilir.

Doz Önerisi: İç hastalıklarda, intensif olarak 175-250mcg/dakika=3mcg/kg/dakika; operasyonlarda intensifolarak 450-500mcg/dakika=6.5mcg/kg/dakika ve septik şok tedavisinde 750-1200mcg/dakika=14-17mcg/kg/dak.-

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.