Ecopirin

Ecopirin

Enterik Tablet

Abdiİbrahim

Asetilsalisilikasit

Ambalaj: 100 mgx20 tablet

: 150 mgx20 Tablet

: 300mgx20 tablet.

Endikasyon: Asetilsalisilikasit antitrombotik olarak, nonstabil anjina pektoriste ve risk altındaki(hipertansif, hiperlipidemik, diyabetik veya sigara tiryakileri)hastalarda koroner trombozun önlenmesinde; miyokard reenfarktüsprofilaksisinde; kardiyovasküler cerrahide özellikle aortokoronerbypass ve arteryovenöz şantlarda postoperatif tromboz ve embolizminönlenmesinde; geçici iskemik ataklarda ve stroke profilaksisindeendikedir.

Kontra Endikasyon: Kanama eğiliminin arttığı patolojik durumlarda,antikoagülan (heparin, kumarin türevleri vb.) tedavisi sırasında,glukoz6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde, gebeliğin son 3 ayında,salisilatlara ve analjeziklere karşı aşırı duyarlık gösterenlerde,kronik veya aktif ülseri olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Tıbbi zorunluk olmadıkça gebelerve emziren annelere verilmemelidir. Asetilsalisilik asit, kortikosteroidlerveya alkolle birlikte alındığında gastrointestinal kanama riskiniartırabilir.

Yan Etkileri: Mide rahatsızlığı, gastrointestinalgizli kan kaybında artış, nadiren aşırı duyarlığa bağlı reaksiyonlar(deri reaksiyonları, nefes darlığı) ve trombositopeni gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Nonsteroidal antiromatizmalilaçların etkilerini ve yan etkilerini, metotreksatın istenmeyenetkilerini, antikoagülanların (örneğin heparin ve kumarin türevleri)etkilerini ve steroidlerle birlikte alındığında gastrointestinalkanama olasılığını artırır.

Doz Önerisi: Tromboembolik hastalıkların profilaksi ve tedavisindeönerilen doz kilo başına 3 mg’dir. Çoğunlukla erişkinlerde kullanılandoz genellikle 100-150 mg 1 Tablet veya 300 mg yarım Tablettir. Tercihenyemeklerden sonra çiğnenmeden bir bardak suyla yutulmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.