Ecopirin

Ecopirin

Ecopirin nedir ne için kullanılır, Ecopirin nasıl kullanılır, Ecopirin ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Enterik Tablet

Asetilsalisilik Asit

Ambalaj:

 100 mg x 20 tablet

: 150 mg x 20 Tablet

: 300mgx20 tablet.

Endikasyon:

 Asetilsalisilik Asit antitrombotik olarak, non stabil anjina pektoriste ve risk altındaki(hipertansif, hiperlipidemik, diyabetik veya sigara tiryakileri)hastalarda koroner trombozun önlenmesi de; miyokard reenfarktüs profilaksisinde; kardiyovasküler cerrahide özellikle aortokoroner bypass ve arteriovenöz şantlarda postoperatif tromboz ve embolizm önlenmesinde; geçici iskemik ataklarda ve stroke profilaksisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Kanama eğiliminin arttığı patolojik durumlarda,antikoagülan (heparin, kumarin türevleri vb.) tedavisi sırasında,glukoz 6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde, gebeliğin son 3 ayında,salisilatlara ve analjeziklere karşı aşırı duyarlılık gösteren lerde,kronik veya aktif ülseri olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Tıbbi zorunluluk olmadıkça gebeler ve emziren annelere verilmemelidir. Asetilsalisilik asit, kortikosteroidler ve alkolle birlikte alındığında gastrointestinal kanama riskini artırabilir.

Yan Etkileri:

 Mide rahatsızlığı, gastrointestinal gizli kan kaybında artış, nadiren aşırı duyarlılığa bağlı reaksiyonlar(deri reaksiyonları, nefes darlığı) ve trombositopeni gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Non Steroidal antiromatizmal ilaçların etkilerini ve yan etkilerini, metotreksatın istenmeyen etkilerini, antikoagülanların (örneğin heparin ve kumarin türevleri)etkilerini ve steroidlerle birlikte alındığında gastrointestinal kanama olasılığını artırır.

Doz Önerisi:

 Tromboembolik hastalıkların profilaksi ve tedavisindeönerilen doz kilo başına 3 mg’dir. Çoğunlukla erişkinlerde kullanılan doz genellikle 100-150 mg 1 Tablet veya 300 mg yarım Tablettir. Tercih Yemeklerden sonra çiğnenmeden bir bardak suyla yutulmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.