Edronax

Edronax

Tablet

Pfizer

Reboksetin

Ambalaj: 4 mgx60 tablet.

Endikasyon: Depresyonunakut tedavisinde ve başlangıç tedavisine yanıt vermiş hastalarda klinikiyileşmenin devamını sağlamada endikedir.

Kontra Endikasyon: Reboksetine karşı aşırı duyarlık durumlarındakontrendikedir.

Uyarılar: Klinikçalışmalarda nadiren de olsa epileptik nöbet olguları görüldüğünden, dahaönceden konvülsif hastalığı bilinen kişilere reboksetin, sıkı gözetim altındaverilmeli ve hastada nöbet geliştiğinde kullanımı kesilmelidir. MAOinhibitörlerinin reboksetin ile birlikte kullanımından kaçınılmalıdır.Mani/hipomaniye geçişler olmuştur. Bipolar hastaların yakın takip altınaalınması önerilir. İdrar retansiyonu ve glokom öyküsü olan hastalarda dikkatliolunması önerilir. Gebelerde yeterli ve kontrollü çalışma bulunmadığından,yarar/risk oranı değerlendirilerek kullanılmalıdır.Emziren annelere verilmesi önerilmemektedir.

Yan Etkileri: Ağızkuruluğu, kabızlık, uykusuzluk, terlemede artış, taşikardi, vertigo, idrartutukluğu/retansiyonu ve impotans görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Ketokonazol,reboksetin enantiomerlerinin plazma konsantras-yonlarını yaklaşık %50oranında artırır.

Doz Önerisi: Klinik etkinlik, tedaviye başladıktan 14 gün sonragörülür. Yetişkinlerde önerilen terapötik doz, günde iki kez 4 mg (8mg/gün)'dir. 3 hafta sonra, yeterli klinik yanıt alınamaması durumunda bu dozgünde 10 mg'ye kadar artırılabilir. 65 yaş üzeri yaşlalırda önerilen terapötikdoz, günde 2 kez 2 mg (4 mg/gün)'dir. Reboksetine başladıktan 3 hafta sonrayeterli klinik yanıt alınamaması durumunda, bu doz günde 6 mg'ye kadarartırılabilir. Böbrek ya da orta ile ağır şiddette karaciğer yetmezliği olanhastalarda başlangıç dozu günde iki kez 2 mg olmalıdır; bu doz hasta toleransınabağlı olarak artırılabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.