Efemoline

Efemoline

Göz Damlası

NovartisOphtalmics

Florometolon 1.0mg, tetrizolin HCI 0.25 mg

Ambalaj: 5 mL’lik damlalıklı şişe.

Endikasyon: Şiddetlişişme ve intravasküler enjeksiyonla seyreden akut ve kronik, alerjik,enfeksiyöz olmayan konjunktivit ve keratit; gö-zün ön segmentininenfeksiyöz olmayan enflamasyonunda (anterior uveit, episkleritve sklerit dahil) endikedir. Ayrıca strabotomi, katarakt ve glokomameliyatlarından sonraki durumlarda ek antimikrobik tedavi amacıylada kullanılır.

Kontra Endikasyon: Bileşimdekimaddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlık, enfeksiyöz konjunktivitveya keratit, dar açılı glokom, kuru göz, korneanın incinme ve ülserleri,herpes simpleks ve diğer viral enfeksiyonlar, oküler mikoz durumlarındakontrendikedir.

Uyarılar: Gebelik ve emzirme dö-nemlerindekullanımıyla ilgili çalışma yapılmamıştır. Gebelerde kesin gerekmedikçekullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Uygulamadansonra kısa bir süre hafif bir yanma hissi olabilir. Uzun süreli kullanımlarındaduyarlı hastalarda göz içi basıncında geri dö-nüşümlü bir artış olabilir.Uzun süreli kullanım relatif hiperemiye neden olabilir (reboundetkisi). Kortikosteroidlerle uzun süreli tedaviden sonra tek tükolgularda kataraktlar ve korneal kusurlar gözlenmiştir. Oküler dokudasekonder fungal enfeksiyonların oluşmasını kolaylaştırabilir.Uzun süreli kullanım (özellikle çocuklarda) baş ağrısı ve uyku haligibi sistemik yan etkilere neden olabilir.

Doz Önerisi: Konjunktiva kesesi içine günde 2-3 kez 1 damladamlatılır. Erişkinlerde doz ilk 24-48 saat içinde saatte 1 damlayakadar artırılabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.