Efexor

Efexor

Tablet

Wyeth

Venlafaksin

Ambalaj: 37.5 mgx28 Tablet

: 75 mgx14tablet.

Efexor XR

Mikropellet

Kapsül

Venlafaksin

Ambalaj: 37.5 mgx10 Kapsül

: 75 mgx14 Kapsül

: 150mgx14 Kapsül.

Endikasyon: Anksiyeteylebirlikte gö-rülen depresyon dahil, ayakta ve yatarak tedavi gö-renhastalardaki her tip depresyon tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Venlafaksine aşırı duyarlığı olanlarda ve MAO inhibitörleriylebirlikte kullanımı kontrendikedir.

Uyarılar: Tüm antidepresanlar gibi venlafaksin de daha önceepileptik kasılmalar gö-rülmüş hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.Venlafaksin tedavisi sırasında, hastaların geçmişi kö-tü amaçlıilaç kullanımı bakımından değerlendirilmeli ve tolerans gelişimi,doz artırımı veya ilaç alışkanlığı gibi venlafaksinin yanlış ve kö-tüyekullanım belirtileri gözlemlenmelidir. Orta şiddette veya ciddirenal yetmezlik veya karaciğer sirozu olan hastalarda düşük ve seyrekdoz gerekebilir. Hastalar, araba dahil tehlikeli makineleri,ilaç tedavisinin onları advers olarak etkilemediğinden emin olduklarızaman kullanmaları konusunda uyarılmalıdır.Alkolle birlikte kullanılmamalıdır.Potansiyel yararı riskinden fazla değilse, venlafaksin gebelereve emziren annelere verilmemelidir.

Yan Etkileri: Baş dönmesi,ağız kuruluğu, uykusuzluk, sinirlilik, uyuşukluk, anoreksi, konstipasyon,mide bulantısı, anor-mal ejakülasyon/orgazm, terleme ve kuvvetsizliken sık gö-rülen yan etkilerdir.

İlaç Etkileşimleri: Venlafaksininlityum ve diazepam dışında diğer SSS aktif ilaçlarla birlikte kullanımriski sistematik olarak değerlendirilmediğinden, venlafaksininbu tip ilaçlarla birlikte kullanılması gerekliyse dikkatle kullanılmasıönerilir.

Doz Önerisi: Efexor Tablet: Önerilengünlük alışılmış doz, bö-lünerek verilen 75 mg’dir (günde 2x37.5 mg).Birkaç hafta sonra daha fazla klinik düzelme isteniyorsa, doz bö-lünerekverilen 150 mg’ye kadar yükseltilebilir (günde 2x75 mg).Efexor XR Mikropellet Kapsül: Genellikle,önerilen olağan doz, günde 1 kez 75 mgEfexor XR’dır.Bazı hastalarda, dozu günde 1 kez 75 mgEfexor XR’a yükseltmeden önce hastanın ilaca alışması için 4-7 güniçin günde 1 kezEfexor 37.5 mgverilir. Eğer iki hafta sonra klinik düzelmenin artmasıisteniyorsa, doz günde 1 kez 150 mgEfexor XR’a yükseltilebilir.Efexor XR’ın yemekle birlikte alınmasıönerilir. Her Kapsül bütün olarak sıvıyla yutulmalıdır. Kapsül bö-lünmemeli,ezilmemeli, çiğnenmemeli veya suya konmamalıdır.Efexor XRgünde bir kez ve aşağı yukarı aynısaatlerde (sabah ya da akşam) alınmalıdır. Venlafaksin tedavisi kesilirkendozun kademeli olarak azaltılması önerilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.