Erbolin

Erbolin

Erbolin nedir ne için kullanılır, Erbolin nasıl kullanılır, Erbolin ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Mikropellet

omeprazol

Ambalaj:

 20 mgx14 kapsül.

Endikasyon:

 Gastrik Ülser, duodenal ülser, reflü özofajit, Zollinger Ellison sendromu ve H2 Reseptör antagonistleri ile tedaviye yanıt vermeyeninatçı ülser olgularının tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Omeprazole Karşı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Etki ve güvenirliği belirtilmediğinden gebelerde ve emzirenlerde kullanılmaz.

Yan Etkileri:

 Nadir Görülebilen yan etkiler baş ağrısı, diyare, karın ağrısı, bulantı,gaz, baş dönmesi, parestezi, halsizlik, ağız kuruluğu, ciltte döküntüsü ve genellikle hafif ve geçicidir.

İlaç Etkileşimleri:

 Diazepam,varfarin, fenitoin gibi ilaçların etkilerini uzatabilir. Siklosporinve disulfiram ile etkileşmeler bildirilmiştir. Ketokonazol, ampisilin esterleri, demir tuzları gibi ilaçların emilimini etkileyebilir.

Doz Önerisi:

 Gastrik ülser ve reflu özofajit tedavisinde 1 kez 1 Kapsül 4 hafta süreyle, tedaviye yanıt vermeyen olgularda 1 kez 2 Kapsül dozunda kullanılır. Duodenal ülser tedavisinde iki hafta süreyle günde 1 kez 1 Kapsül uygulanır. Gerektiğinde tedavi süresi 2 hafta daha uzatılır. Zollinger Ellison sendromunda başlangıçta günde 1 kez 3 Kapsül uygulanır. Zollinger Ellison sendromunda 180 mg’ye kadar varan günlük bir doz bölünmüş dozlar şeklinde verilebilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.