Ergafein

Ergafein

Ergafein nedir ne için kullanılır, Ergafein nasıl kullanılır, Ergafein ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Draje

Ergotamin tartarat 0.25 mg, kafein 60 mg, parasetamol 150 mg

Ambalaj:

 20 draje.

Endikasyon:

 Migren, migren çeşitleri veya histaminik sefalji tipi vasküler baş ağrısını önlemek veya kesmek için kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Bileşimdeki Ergotamin Den dolayı periferik dolaşım bozukluğu, koroner yetmezlik,karaciğer ve böbrek bozukluğu olan hastalarda, gebelerde ve glokom olgularında kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Aşırı duyarlılığı olan bazı hastalarda uyuklama yapabilir. Bu hastalar, ilacı aldıklarında araba kullanmamalı ve yoğun dikkat gerektiren makinelerde çalışmaları konusunda uyarılmalıdır. Bu etki, alkolle birlikte kullanıldığında artabilir.Ergotamin riski nedeniyle migren profilaksisi için kullanılmamalıdır.Hipertiroidizm, sepsis ve anemi hallerinde dikkatli kullanılmalıdır.Oksitosik özelliklerinden dolayı gebelerde önerilmez. İlacın,atak sırasında anne tarafından kullanımı zorunlu olduğunda emzirme kesilmelidir. Çocuklarda önerilmez.

Yan Etkileri:

 Terapötik dozlardan sonra bulantı ve kusma ergotaminin direkt motojenik etkisinin sonucu olarak görülebilir. Vazokonstriktör komplikasyonlar daha çok yüksek dozlarda ve uzun süre tedavilerden sonra ortaya çıkmaktadır. Bunlar ekstremitelerde nabız alamama, kuvvetsizlik ve kas ağrıları, parmaklarda uyuşma veya yanma hissi şeklinde olabilir. Bu gibi durumların görülmesi halinde ilaç kesilmelidir.

İlaç Etkileşimleri:

 Amantadin, kinidin ve trisiklik antidepresanlar antikolinerjik etki artırabilir. Ayrıca triasetin oleandomisin ve eritromisin ile birlikte ergotizm riski artabilir.

Doz Önerisi:

 Nö-betleri önleyici tedavi: Migren ataklarında, ağrı nöbetinin ilk işaretleri alındığında 1 veya 2 draje genellikle ağrıyı önleyebilir.Fakat gerekirse 30 veya 60 dakika sonra bu doz tekrarlanmalıdır.Migren nöbeti tedavisi: Kriz başlamışsa 2 draje birden alınmalıdır. Gerektiğinde her yarım saatte bir olmak üzere 4-6 draje kadar çıkılabilir.İzleyen nöbetlerin önlenmesi: İlk nöbet sırasında krizi kesen miktarın bir kerede alınması önerilmektedir.Diğer endikasyonlar günde 3 kez 1 veya 2 draje alınır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...