Ergafein

Ergafein

Draje

İ.E.Ulagay

Ergotamin tartarat0.25 mg, kafein 60 mg, parasetamol 150 mg

Ambalaj: 20 draje.

Endikasyon: Migren, migren çeşitleri veya histaminik sefaljitipi vasküler baş ağrısını önlemek veya kesmek için kullanılır.

Kontra Endikasyon: Bileşimdekiergotaminden dolayı periferal dolaşım bozukluğu, koroner yetmezlik,karaciğer ve böbrek bozukluğu olan hastalarda, gebelerde ve glokomolgularında kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Aşırı duyarlığı olan bazı hastalardauyuklama yapabilir. Bu hastalar, ilacı aldıklarında araba kullanmamalarıve yoğun dikkat gerektiren makinelerde çalışmamaları konusundauyarılmalıdır. Bu etki, alkolle birlikte kullanıldığında artabilir.Ergotamin riski nedeniyle migren profilaksisi için kullanılmamalıdır.Hipertiroidizm, sepsis ve anemi hallerinde dikkatli kullanılmalıdır.Oksitosik özelliklerinden dolayı gebelerde önerilmez. İlacın,atak sırasında anne tarafından kullanımı zorunlu olduğunda emzirmekesilmelidir. Çocuklarda önerilmez.

Yan Etkileri: Terapö-tik dozlardan sonra bulantıve kusma ergotaminin direkt emotojenik etkisinin sonucu olarakgö-rülebilir. Vazokonstriktif komplikasyonlar daha çok yüksek dozlardave uzun süre tedavilerden sonra ortaya çıkmaktadır. Bunlar ekstremitelerdenabız alamama, kuvvetsizlik ve kas ağrıları, parmaklarda uyuşma veyayanma hissi şeklinde olabilir. Bu gibi durumların gö-rülmesi halindeilaç kesilmelidir.

İlaç Etkileşimleri: Amantadin, kinidin ve trisiklikantidepresanlar antikolinerjik etkiyi artırabilir. Ayrıca triasetiloleandomisinve eritromisin ile birlikte ergotizm riski artabilir.

Doz Önerisi: Nö-betleri önleyici tedavi: Migren ataklarında, ağrı nö-betininilk işaretleri alındığında 1 veya 2 draje genellikle ağrıyı önleyebilir.Fakat gerekirse30 veya 60 dakika sonra bu doz tekrarlanmalıdır.Migren nö-beti tedavisi: Kriz başlamışsa 2 draje birdenalınmalıdır. Gerektiğinde her yarım saatte bir olmak üzere 4-6 drajeyekadar çıkılabilir.İzleyen nö-betlerin önlenmesi: İlk nö-bet sırasında krizi kesenmiktarın bir kerede alınması önerilmektedir.Diğer endikasyonlardagünde 3 kez 1 veya 2 drajealınır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.