Etyomid

Etyomid

Draje

Koçak

Etiyonamid

Ambalaj: 250 mgx50 draje.

Endikasyon: Diğer primerantitüberkülotik ajanlarla birlikte, aktif tüberküloz türlerinintedavisinde kullanılır. Tüberküloz tedavisinde etiyonamidintek başına kullanılması uygun değildir.

Kontra Endikasyon: Etiyonamide karşı hipersensitivitesiolanlarda ve ileri karaciğer fonksiyon bozukluklarında kontrendikedir.

Uyarılar: Gebelerde ve gebelik olasılığıbulunan kadınlarda kullanılması önerilmez.

Yan Etkileri: En sık gö-rülen yan etkilerigastrointestinal tahammülsüzlük belirtileridir. Periferik nevrit,optik nevrit, psişik bozukluklar, postural hipotansiyon, deri dö-küntüleri,trombositopeni, sarılık, stomatit, jinekomasti gibi diğer yan etkileriizoniazidin yan etkileri ile paraleldir.

İlaç Etkileşimleri: Etiyonamid bazı diğer antitüberkülotikilaçlarla (sikloserin ve izoniazid) birlite kullanıldığında, nö-rotoksikyan etkilerde artma gö-rülebilir.

Doz Önerisi: Tüberkülozun ve/veya diğer mikobakteriyel enfeksiyonlarıntedavisinde etiyonamid tek başına kullanılmamalıdır. Erişkinleriçin günlük doz 500 mg ile 1 g’dir. Genellikle günlük doz 1-3 parçaya bö-lünmüşolarak verilir. Çocuklarda kullanılması gerektiğinde, önerilengünlük toplam doz 15-20 mg/kg’dir. Günlük dozun bir kerede verilmesive hiçbir şekilde 1 g’yi geçmemesi önerilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.