Flantadin

Flantadin

Tablet

SanofiAventis

Deflazakort

Ambalaj: 6 mgx20 Tablet

: 30 mgx10 tablet.

Endikasyon: Adrenokortikal yetmezlik durumunda kullanılır.Romatizmal hastalıklarda: Psö-riatik artrit, romatoid artrit, ankilozanspondilit, akut gut artriti, travma sonrası osteoartrit, akut ve subakutbursit, nonspesifik akut tenosinovit, epikondilit.Kollajen hastalıklarda: Sistemik lupus eritematozus,akut romatik kardit, dermatomiozit, romatik polimiyalji.Deri hastalıklarında: Pemfigus, büllöz pemfigoid,multiform eritem (StevensJohnson sendromu), eksfoliyatif dermatit,ağır psö-riazis.Alerjik durumlarda: Bronşiyal astım, serum hastalığı, ilaç alerjileri.Akciğerhastalıklarında: Semptomatik sarkoidoz, beriliyoz, fulminant veyadissemine pulmoner tüberküloz (uygun kemoterapiyle kombine), aspirasyonpnö-monisi.Göz hastalıklarında: Koroidit ve korioretinit, iritisve iridosiklit.Hematolojik hastalıklarda: İdyopatik trombositopeni, hemolitikanemi, lenfatik lö-semi, lenfomalar.Gastrointestinal hastalıklarda: Ülseratif kolit, regional ileit.Böbrek hastalıkları: Nefrotik sendrom, idyopatik veyasekonder sistemik lupus eritematozus.

Kontra Endikasyon: Aktif tüberküloz, peptik ülser,oküler herpes simpleks, sistemik mikotik enfeksiyonlar, psikozlarve deflazakorta aşırı duyarlı hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar: Kortikosteroidler perforasyonriskli spesifik olmayan ülseratif kolit, apseler ve piyojen enfeksiyonlar,divertikül iltihabı, yakında geçirilmiş intestinal anastomoz,böbrek yetmezliği, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz ve miyasteniagravis durumlarında dikkatle kullanılmalıdır.Kortikosteroid tedavisigö-ren hastalar çiçek aşısı olmamalıdır. Gebe kadınlarda ve çocukluğunerken dö-nemlerinde sadece tıbbi gö-zetim altında çok gerekli olduğudurumda uygulanmalıdır. Glukokortikoidler süte geçer, yenidoğandaendojen steroid üretim inhibisyonuna ve gelişmenin supresyonunaneden olabilir. Uzun süreli kortikoterapiye maruz çocuklarda gelişmeve büyümeyi durdurucu olabileceğinden, kontrol altında uygulanmalıdır.

Yan Etkileri: Su ve elektrolit dengesinin bozulması,hipertansiyon ve konjestif kalp yetmezliğine eğilimi olan hastalardave nadiren olabilir. Osteoporoz, kemiklerin kırılganlığı ve miyopatigibi muskuloskelatal rahatsızlıklar gö-rülebilir. Gastrointestinalsistemdeki komplikasyonlara, peptik ülserin ortaya çıkmasına veyaartmasına neden olur. Yara kapanmasının gecikmesi, cildin frajiliteve incelmesi gibi ciltte değişiklikler, baş dönmesi, baş ağrısı,intrakraniyal basıncın artması gibi nö-rolojik değişiklikler gö-rülebilir.Özellikle stres dö-neminde hipofizsürrenal fonksiyonlarda değişiklikmeydana gelebilir. Menstrüel düzensizlik, Cushingoid gö-rüntü, çocuklardabüyüme problemleri, azalan karbonhidrat toleransıyla latent diabetesmellitusun açığa çıkması ve diyabet tedavisi gö-renlerde hipoglisemikilaçlara gereksinmenin artması gibi endokrin bozukluklar ve subkapsülerposterior katarakt ve artmış intraoküler basınç gibi oftalmik yanetkiler gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Birlikte kullanıldığında antikoagülanlaraverilen yanıtı azaltabilir veya bazan artırabilir. Potasyum atılımınıartıran diüretiklerle birlikte kullanıldığında potasyum kaybıartabilir.

Doz Önerisi: Yetişkinlerde başlangıç günlük dozajı, tedaviedilen spesifik hastalığın şiddeti ve gelişmesi göz önüne alınarak6 mg’dan 90 mg’ye kadar değişebilir. Başlangıç dozu tatmin edici yanıtelde edilene kadar korunmalı veya değiştirilmemelidir. Sürek dozları,semptomları kontrol altına alabilecek minimum dozlar olmalıdır.Dozların azaltılması daima kademeli olmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.