Flexo IM

Flexo IM

Ampul

Berksam

Etofenamat

Ambalaj: 1 g/2 mLx1 Ampul.

Eşdeğeri: DolineIM Ampul: 1 g/2 mLx1 ampul(TriPharma);Rheumon IM Ampul: 1 g/2mLx1 Ampul(Bayer).

Endikasyon: Kasiskeletsisteminin romatizmal hastalıklarında, örneğin kronik romatoidartrit, ankilozan spondilit; kas romatizması; ağrılı omuz tutulması,lumbago, siyatik; tendosinovit, bursit; omurga ve eklemlerin mekanikve dejeneratif harabiyetine bağlı oluşan iltihabi hastalıklar;künt yaralanmalar: Ezilme, burkulma, incinme; postoperatif ödem veyailtihaplar gibi akut şiddetli ağrılarda endikedir.

Kontra Endikasyon: Allerjikreaksiyonlara karşı eğilim, özellikle etofenamata ve diğer nonsteroidalantienflamatuvarlara karşı aşırı duyarlık. Hematopoetik bozukluklar.Astım, kronik obstrüktif solunum yolu hastalıkları, saman nezlesiveya kronik burun mukozası ödemi. Antikoagülanlar veya trombositagregasyon inhibitörleriyle tedavi gö-ren veya pıhtılaşma bozukluğuolan hastalar. Sınırlı karaciğer, böbrek veya kalp fonksiyonları.Gastrik veya duodenal ülser veya bununla ilgili özgeçmiş.

Uyarılar: Nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar uteruskontraksiyonlarının inhibisyonuna ve kanama eğiliminin artmasınayol açabileceğinden, etofenamat gebelik süresince, ayrıca laktasyonda,bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.Etofenamat tedavisi, araç ve makinekullanma yeteneğini azaltacak ölçüde reaksiyon hızını etkileyebilir.Bu etki özellikle, birlikte alkol alındığında belirginleşir.

Yan Etkileri: Ender olarakbaş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, görme bozuklukları, deride dö-küntüve allerjik ödemler, dokuda su toplanması, gastrointestinal rahatsızlıklar(örneğin epigastrik yakınmalar, sindirim bozuklukları, bulantıveya kusma), miksiyon sırasında ağrı gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Çeşitli diüretiklerin (örn.furosemid, tiyazit) ve antihipertansif (örn.bblokerler) ilaçların etkisietofenamat ile azalabilir. Probenesid ve sülfinpirazon gibi ürikozürikilaçlar ile birlikte kullanımı etofenamatın renal atılımını yavaşlatabilir.Kor-ti-kosteroidlerin,diğer nonsteroidal antiromatizmal ilaçların veya alkolün aynı andaalınması gastrointestinal yan etkilerin insidansında artışa nedenolabilir.

Doz Önerisi: Günde 1 Ampul kas içine yapılır.

Flexo

Jel

Etofenamat

Ambalaj: 50 mg/gx40 g’lik tüp.

Eşdeğeri: DolineJel: 50 mg/gx40 g’lik tüp(Tripharma);Rheumon Gel Jel: 50mg/gx40 g(Bayer).

Endikasyon: Muskülerromatizma, donmuş omuz (omuz bölgesi periartriti) ile birlikte görülen kassertliği, lumbago, siyatalji, tenosinovit, bursit, omurga veya eklemlerde,aşırı zorlanmaya ve erozyona bağlı olarak gelişen hastalıklar (spondiloz,osteoartrit) gibi kasiskelet sistemine ait yumuşak doku romatizmalhastalıkları; ezilmeler, burkulmalar, zorlanmalar gibi (örneğin sporyaralanmaları) konfüzyonlarda endikedir.

Kontra Endikasyon: Flufenamikasit ve diğer nonsteroidal antienflamatuvarlara karşı aşırı duyarlıkdurumunda, gebelikte ve çocuklarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Hasarlı veya ekzematöz enflamasyon gösteren cilt üzerine,mukoz membranlara veya göze uygulanmamalıdır.

Yan Etkileri: Enderolgularda ciltte kızarıklık ve çok ender olgularda şiddetli kaşıntı, kızarıklık,eritem, şişme, vezikül gibi alerjik cilt reaksiyonları görülebilir.

Doz Önerisi: Günde 3-4 kez ağrılı bölgeye, bölgenin büyüklüğünegö-re 5-10 cm uzunluğundaki jel, masaj yapılarak uygulanır. Ağrılıbölge bandajlı ise, jel bandajın çevresindeki açık deri bölgesinesürülür.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.